Co producenci sądzą o nowej ustawie medialnej?

W Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Producenci rozmawiali przede wszystkim na temat przyjętej w zeszłym tygodniu ustawy medialnej i jej reperkusji dla sektora audiowizualnego, sytuacji Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz bieżących spraw jak finansowanie produkcji ze środków unijnych.

Co producenci sądzą o nowej ustawie medialnej?

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) zrzesza blisko 100 firm producenckich z sektora audiowizualnego. Szeregi członków zasilają zarówno kilkuosobowe podmioty gospodarcze, jak i duże przedsiębiorstwa jak Wytwórnia Filmów Dokumentalych i Fabularnych w Warszawie.

Do głównych zadań Izby należy działanie na rzecz rozwoju produkcji audiowizualnej w Polsce, uczestnictwo w procesach legislacyjnych wpływających na kształt polskiego rynku audiowizualnego, działania mające na celu ochronę praw producentów oraz kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki w działalności gospodarczej producentów. KIPA reprezentuje środowiska producenckie w szczególności wobec organów państwowych oraz w Unii Europejskiej.

„Walne Zgromadzenie KIPA odbywa się w trudnym dla produkcji audiowizualnej okresie - mówi Maciej Strzembosz, Prezes KIPA – Zawirowania polityczne i gospodarcze oraz forsowane przez polityków zmiany w ustawodawstwie dotyczącym sektora audiowizualnego nie sprzyjają dalekosiężnym planom rozwoju poszczególnych przedsiębiorców. Produkcja audiowizualna, tak jak każda inna gałąź gospodarki potrzebuje stabilnych warunków i klarownej sytuacji gospodarczej.”

KIPA w ostatnich miesiącach aktywnie włączała się w publiczną debatę na temat kształtu nowej ustawy medialnej, wskazując na wiele istotnych błędów, którymi obarczony jest przyjęty w ubiegłym tygodniu przez posłów projekt ustawy m.in znoszącej abonament i przekształcający regionalne oddziały TVP w samodzielne spółki. Nowe regulacje w dziedzinie mediów wzbudzają wątpliwości i kontrowersje nie tylko w środowiskach producenckich, ale także twórczych, dziennikarskich i naukowych. Na prowadzonym przez KIPA portalu www.audiowizualni.pl w ciągu zaledwie kilku dni zainicjowany przez Agnieszkę Holland, Jana Dworaka i Macieja Strzembosza list do władz apelujący o niepochopne i rozważne działanie w sprawie mediów publicznych poparło niemal 600 osób, w tym tak znamienite autorytety z różnych dziedzin jak Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Jerzy Kornowicz, Daniel Olbrychski, prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld, Małgorzata Szumowska, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i wielu innych.

Walne Zgromadzenie KIPA wyraziło także stanowczy protest przeciwko nowemu planowi zagospodarowania przestrzennego, zagrażającemu dalszemu istnieniu WFDiF, ograniczającemu szanse rozwoju przemysłu audiowizualnego w Warszawie.

Przyjęto uchwałę, wskazującą na fakt, że podczas gdy w całej Europie miasta dużym wysiłkiem starają się budować klastry audiowizualne w obrębie aglomeracji, urzędnicy miejscy zmierzają do likwidacji znakomicie funkcjonującej WFDiF, najpotężniejszego klastra audiowizualnego w Polsce. Jest to działanie szkodliwe zarówno dla miasta jak i przemysłu audiowizualnego. Producenci apelują do Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o przeprojektowanie planu zagospodarowania przestrzeni.

Na stronie www.audiowizualni.pl można także znaleźć zapis zeszłotygodniowej konferencji prasowej poświęconej planom urzędników warszawskich wobec WFDiF.

Podczas Walnego Zgromadzenia KIPA poruszone zostały również tematy istotne dla codziennej działalności producentów. Agnieszka Odorowicz - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przedstawiła bieżącą sytuację na rynku kinematografii oraz sprecyzowała najczęstsze problemy i wzajemne oczekiwania we współpracy Instytutu z producentami. Andrzej Dębski - Członek Zarządu Związku Artystów Scen Polskich w swoim wystąpieniu mówił o współpracy pomiędzy organizacją zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi a producentami.

Ponadto omówiono szanse na rozwój produkcji audiowizualnej na stosunkowo młodych rynkach takich jak mobilny Internet i telefonia komórkowa oraz warunki skutecznego ubiegania się o dofinansowanie produkcji filmowych z unijnych programów.

Walne Zgromadzenie KIPA przyjęło także sprawozdania Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Komisji Rozjemczej z działalności.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)