Trwa ładowanie...

Dwa lata temu zmarł Maradona. Podali prawdziwą przyczynę jego śmierci

Z okazji rozpoczętych w minioną niedzielę mistrzostw świata w piłce nożnej platforma streamingowa HBO Max wprowadziła kilka tytułów o tematyce piłkarskiej. Jednym z nich jest dokument "Co zabiło Maradonę?", który analizuje przyczyny śmierci Argentyńczyka.

Diego Armando Maradona Diego Armando Maradona Źródło: Materiały prasowe
d3tj455
d3tj455

30 listopada na zamknięcie rywalizacji w grupie C Polska zagra z Argentyną. 42 lata wcześniej w jedynym oficjalnym meczu przeciwko naszej reprezentacji wystąpił Diego Armando Maradona – jeden z najlepszych i najsłynniejszych zawodników w historii piłki nożnej. 12 października 1980 roku podczas towarzyskiej konfrontacji, która odbyła się w Buenos Aires na Estadio Monumental Maradona ustalił wynik meczu na 2:1 dla gospodarzy.

TAK MARADONA STRZELAŁ PRZECIWKO POLSCE | ARGENTYNA - POLSKA 2:1 (1980)

Jak wszyscy dobrze wiedzą, Maradona nie obejrzy meczu reprezentacji swojego kraju przeciwko Polsce podczas mistrzostw w Katarze. Legendarny piłkarz zmarł bowiem 25 listopada 2020 roku na skutek obrzęku płuc spowodowanych niewydolnością serca.

Przedwczesna śmierć argentyńskiego piłkarza była ogromnym szokiem dla świata piłki nożnej, a zwłaszcza dla jego rodaków, którzy otaczali go niemal religijnym kultem. Gdy Maradona zmarł, prezydent Argentyny ogłosił trzydniową żałobę narodową.

d3tj455

Fani nie mogli uwierzyć w to, co się stało, choć wszyscy wiedzieli, że piłkarz od lat powadzi bardzo niesportowy tryb życia. Wiadomo było, że nadużywa alkoholu i narkotyków. Bezpośrednia przyczyna śmieci jest więc dobrze znana. Twórcy dokumentu "Co zabiło Maradonę?" starają się jednak odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło piłkarza do tak smutnego końca.

Na rozmowę z filmowcami udało się namówić m.in. agenta Maradony Jona Smitha, trenera Fernando Signoriniego oraz byłego kapitana klubu Napoli - Giuseppe Bruscolottiego. Z ich wypowiedzi dowiadujemy się, że uzależnianie organizmu mogło się już pojawić w młodzieńczych latach życia piłkarza i było wynikiem faszerowania zawodnika farmaceutycznymi specyfikami podejrzanego pochodzenia.

Mały Diego dorastał bowiem w bardzo skromnych warunkach. To odcisnęło piętno na jego zdrowiu i sylwetce. W okresie grania w drużynie juniorów był bardzo wątłej budowy ciała, co w zestawieniu z niskim wzrostem mocno ograniczało jego możliwości na boisku. Wówczas zaczął regularnie przyjmować "suplementy", które miały wzmocnić i odbudować masę mięśniową. Z dokumentu wynika, że właśnie te stosowane przez wiele lat praktyki, stały się przyczyną późniejszych problemów z uzależnieniem od narkotyków i leków na receptę.

d3tj455

Dokument "Co zabiło Maradonę?" od 20 listopada można oglądać na platformie HBO Max. Film dostępny jest również w player.pl.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o skandalicznych wczasach w pensjonacie "Biały Lotos", załamujemy ręce nad zdradą Henry’ego Cavilla oraz wspominamy największych mięśniaków kina akcji lat 80. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tj455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj