Trwa ładowanie...
d1ufj55

Cyd Charisse

Najnowsze informacje
4.3
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Amarillo, Teksas

Filmografia:
d1ufj55

Słynna hollywoodzka tancerka. Bohaterka kultowego musicalu, "Deszczowa piosenka".

Charisse przyszła na świat 8 marca 1921 roku jako Tula Ellice Finklea w teksańskiej miejscowości Amarillo. Jej ojciec był jubilerem.

ej pseudonim artystyczny wziął się z historyjki z dzieciństwa, kiedy to rodzeństwo Charisse próbowało wypowiedzieć słowo 'sister' (siostra). Pseudonim spodobał się agentom z wytwórni filmowej. Oni też zadecydowali o nowej pisowni - "Cyd", która miała dodać tancerce aury tajemniczości.

Nic nie zapowiadało, że Cyd zostanie sławną na całym świecie tancerką. Była bardzo chorowitym dzieckiem. Rodzice wysłali dziewczynkę na lekcje baletu, by dodać jej fizycznej odporności, gdy ta wygrała walkę z groźną chorobą - paraliżem dziecięcym (choroba Heinego-Medina).

Tańca uczyła się w balecie w Los Angeles, szybko trafiając do znanej grupy tanecznej - Baletu Rosyjskiego- założonej przez Sergiusza Diagilewa.

W 1939 roku poślubiła w Paryżu Nico Charisse'a - tancerza, z którym studiowała jeszcze w Los Angeles. W 1942 roku przyszedł na świat ich syn, Nicky. Małżeństwo przetrwało do 1947 roku.

Cyd została szybko zauważona w środowisku. Od samego początku miała możliwość występowania u boku największych gwiazd - Freda Astaire'a i Gene'a Kelly'ego.

To właśnie Gene Kelly wybrał Cyd jako tancerkę w finałowej scenie w słynnym i kultowym dzisiaj musicalu "Deszczowa piosenka".

Charisse opisała doświadczenia z współpracy z Genem Kellym i Fredem Astairem w swojej autobiografii. Jej zdaniem Kelly był bardziej pomysłowym tancerzem. Jednak uważała, że Astaire był bardziej uzdolniony tanecznie i miał genialną koordynację.

Cyd Charisse może się też pochwalić jednym z najdłuższych staży małżeńskich, o jakich słyszano w Hollywood. W 1948 poślubiła piosenkarza, Tony'ego Martina. Małżonkowie zostali rozdzieleni po 60 latach, z powodu nagłej śmierci Cyd.

Tancerka zmarła 17 czerwca 2008 roku w Cedars-Sinai Medical Center na atak serca.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ufj55
d1ufj55
d1ufj55