"Czerwony Pająk": Julia Kijowska zaprasza do kin

„Czerwony Pająk” to wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku.

"Czerwony Pająk": Julia Kijowska zaprasza do kin
Źródło zdjęć: © East news

27.11.2015 | aktual.: 16.04.2019 15:31

Gwiazda filmów Wojtka Smarzowskiego, *Julia Kijowska, powraca na duże ekrany. W "Czerwonym Pająku" – jak wcześniej w „Pod Mocnym Aniołem” – też odwiedza Kraków i odgrywa ważną rolę w życiu bohatera, któremu grozi upadek. Z tą różnicą, że w thrillerze Marcina Koszałki pociąg do alkoholu zastępuje rosnąca żądza krwi. „Gdyby kobiecy głos w świecie brzmiał donośniej, mężczyźni popełnialiby nieco mniej błędów” – mówi aktorka. Więcej informacji o znakomicie przyjętym filmie o seryjnym mordercy i postaci Kijowskiej zdradza poniższy wideoklip.*

- Moja bohaterka to Danka, postać dosyć wyemancypowana i z bardzo wieloma niewiadomymi. Nie wiemy, skąd przyjechała i jaka jest jej przeszłość? Mieliśmy jasne założenia, że jej tajemnice trzeba pielęgnować, bo na tym polega konwencja tego filmu. Zależało nam jednak, by widz przywiązał się do Danki i się nią zainteresował. Polubiłam tę postać, bo ma bardzo ciekawy bilans siły, odwagi obyczajowej z wewnętrzną kruchością. W podobnych historiach fabuła krojona jest pod postacie męskie, a kobiety są dla nich rymem. Ja starałam się jednak walczyć o to, by rym ten był potrzebny, mocny i dopełniający – mówi Kijowska.

„Czerwony Pająk” to wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz zainspirowały dwie postaci z miejskich legend. Lucjan Staniak („Czerwony Pająk”) to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot („Wampir z Krakowa”), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni.

Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.

Światowa premiera „Czerwonego Pająka” miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Karlove Vary 2015. Zakwalifikowany do konkursu głównego film został tam świetnie przyjęty przez zagraniczne media i festiwalową publiczność. „Czerwony Pająk” znalazł się także w programach prestiżowych festiwali MFF Hajfa 2015, MFF Chicago 2015, Camerimage 2015, MFF Arras 2015, gdzie został uhonorowany Nagrodą Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków, a ostatnio został zwycięzcą drugiej edycji Kairskiego Tygodnia Krytyków Filmowych.

Producentem „Czerwonego Pająka” jest firma Mental Disorder 4, mająca na koncie wielokrotnie nagrodzone na świecie filmy „W imię…” i „Bejbi blues”. Film na ekrany wprowadzi Kino Świat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)