Trwa ładowanie...

Danielle Darrieux nie żyje. Legenda francuskiego kina miała 100 lat

Związana z show-biznesem przez blisko osiem dekad Danielle Darrieux wystąpiła w 140 filmach. Uważana za jedną z największych gwiazd francuskiego kina była inspiracją dla wielu znamienitych artystów. Eric-Emmanuel Schmitt zadedykował jej słynną książkę "Oskar i pani Róża", zaś Quentin Tarantino nazwał jej imieniem jedną z bohaterek "Bękartów wojny".

Share
Danielle Darrieux nie żyje. Legenda francuskiego kina miała 100 latŹródło: Universal Pictures
d3y8mig

Urodziła się we francuskim Bordeaux 1 maja 1917 r. W dzieciństwie uczyła się gry na wiolonczeli, zaś w wieku 13 lat dostała angaż w muzycznym filmie "Bal". Filmowcy szybko docenili jej urodę, talent do śpiewu i zdolności taneczne, dzięki czemu po udanym debiucie zaczęła grać w kilku produkcjach rocznie. Przełom w jej karierze nastąpił w 1936 r. za sprawą występu w historycznym dramacie "Mayerling", który przyniósł jej tytuł najlepszej aktorki wg amerykańskiego National Board of Review

32 lata później "Mayerling" doczekał się remake'u wytwórni MGM z Omarem Sharifem i Catherine Deneuve w rolach głównych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na zdjęciu: Danielle Darrieux i Jan Kiepura w filmie "Mon coeur t'appelle" (1934)

d3y8mig

W latach 1983-2003 była trzykrotnie nominowana do francuskiej nagrody Cesare (w 1985 r. otrzymała honorową statuetkę). W 2002 r. film "8 kobiet" z jej udziałem został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale. Za tę samą rolę odebrała również nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Danielle Darrieux trzykrotnie wychodziła za mąż. Jej ostatnie małżeństwo zakończyło się w 1991 r. Na emeryturę odeszła przed siedmioma laty, wieńcząc karierę występem w filmie telewizyjnym "C'est toi c'est tout". Zmarła w wieku 100 lat we francuskim Bois-le-Roi.

#dziejesiewkulturze: występ w ekranizacji powieści Kinga był torturą. Aktorka ujawniła kulisy:

d3y8mig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y8mig
d3y8mig