Trwa ładowanie...
d3zbftu

Danielle Darrieux nie żyje. Legenda francuskiego kina miała 100 lat

Związana z show-biznesem przez blisko osiem dekad Danielle Darrieux wystąpiła w 140 filmach. Uważana za jedną z największych gwiazd francuskiego kina była inspiracją dla wielu znamienitych artystów. Eric-Emmanuel Schmitt zadedykował jej słynną książkę "Oskar i pani Róża", zaś Quentin Tarantino nazwał jej imieniem jedną z bohaterek "Bękartów wojny".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Danielle Darrieux w filmie "Paryżanka" (1938)
Danielle Darrieux w filmie "Paryżanka" (1938) (Universal Pictures)
d3zbftu

Urodziła się we francuskim Bordeaux 1 maja 1917 r. W dzieciństwie uczyła się gry na wiolonczeli, zaś w wieku 13 lat dostała angaż w muzycznym filmie "Bal". Filmowcy szybko docenili jej urodę, talent do śpiewu i zdolności taneczne, dzięki czemu po udanym debiucie zaczęła grać w kilku produkcjach rocznie. Przełom w jej karierze nastąpił w 1936 r. za sprawą występu w historycznym dramacie "Mayerling", który przyniósł jej tytuł najlepszej aktorki wg amerykańskiego National Board of Review

32 lata później "Mayerling" doczekał się remake'u wytwórni MGM z Omarem Sharifem i Catherine Deneuve w rolach głównych.

Materiały prasowe

Na zdjęciu: Danielle Darrieux i Jan Kiepura w filmie "Mon coeur t'appelle" (1934)

d3zbftu

W latach 1983-2003 była trzykrotnie nominowana do francuskiej nagrody Cesare (w 1985 r. otrzymała honorową statuetkę). W 2002 r. film "8 kobiet" z jej udziałem został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale. Za tę samą rolę odebrała również nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki.

Materiały prasowe

Danielle Darrieux trzykrotnie wychodziła za mąż. Jej ostatnie małżeństwo zakończyło się w 1991 r. Na emeryturę odeszła przed siedmioma laty, wieńcząc karierę występem w filmie telewizyjnym "C'est toi c'est tout". Zmarła w wieku 100 lat we francuskim Bois-le-Roi.

#dziejesiewkulturze: występ w ekranizacji powieści Kinga był torturą. Aktorka ujawniła kulisy:

d3zbftu

Podziel się opinią

Share

d3zbftu

d3zbftu