Trwa ładowanie...
27-04-2007 18:01

David Lynch Przyjacielem Polski

David Lynch Przyjacielem PolskiŹródło: AFP
d3spaxr
d3spaxr

Radiowa agencja informacyjna IAR podała informację, że David Lynch został uhonorowany nagrodą Przyjaciela Polski - Amicus Poloniae. Reżyser filmu „Inland Empire” odebrał nagrodę podczas ceremonii otwarcia Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles.

Otwarcia imprezy promującej polskie kino za oceanem dokonała prezydentowa Maria Kaczyńska. Ceremonię uświetnił pokaz najnowszego filmu Davida Lyncha „Inland Empire”, który powstał częściowo w Polsce z udziałem polskich aktorów. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć "Inland Empire" w październiku 2007.

Amerykański reżyser powiedział, że tytuł "Przyjaciela Polski" to dla niego wielkie wyróżnienie.

- Czuję się przyjacielem Polski - i zdaję sobie sprawę, jak wielki to dla mnie honor dostać taką nagrodę. Powód, dla którego zaprzyjaźniłem się z Polską, to festiwal operatorów filmowych Camerimage w Łodzi. Właśnie przez ten festiwal po prostu zakochałem się w waszym kraju. Moim zdaniem dzisiaj Polska ma swój unikalny głos - jest naprawdę awangardowa i ma wielką siłę przyciągania- mówił reżyser.

d3spaxr

Oprócz wyróżnienia dla Davida Lyncha, już podczas ceremonii otwarcia wręczono nagrody 8. Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles, którą przyznaje amerykańskie jury. Statuetkę Hollywoodzkiego Orła dla najlepszego festiwalowego filmu otrzymał dramat Doroty Kędzierzawskiej pod tytułem "Jestem". W kategorii najlepszy dokument wygrał film Doroty Garus-Hockuby pod tytułem "Siostry Lilpop i ich miłości".

Statuetkę dla najlepszego filmu niezależnego zdobył zamieszkały od lat w Stanach Zjednoczonych Piotr Kajustro za obraz "Kiedy oni będą mogli latać?", a najlepsza etiuda studencka to "Sezon na Kaczki" Julii Ruszkiewicz z Katowic.

Podczas 7-dniowego festiwalu, odbywającego się już po raz ósmy w Hollywood, polsko-amerykańska publiczność obejrzy kilkadziesiąt filmów z Polski, miedzy innymi: "Z odzysku" Sławomira Fabickiego i "Co słonko widziało?" Michała Rosy. Wśród gości imprezy znaleźli się dwukrotny laureat Oscara operator Janusz Kamiński i aktor Stacy Keach.

Z Polski do Miasta Aniołów przyjechali na spotkania z publicznością nasi reżyserzy Marek Koterski, Jacek Bromski, Michał Rosa, oraz aktorzy Karolina Gruszka, Kinga Preis, Piotr Adamczyk i Borys Szyc.

d3spaxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3spaxr