"Dobry agent" i "Notatki o skandalu" od piątku w kinach

Film Roberta De Niro "Dobry agent", którego obsadę nagrodzono na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie, dramat "Notatki o skandalu" z Judi Dench i Cate Blanchett w rolach głównych, a także obraz Volkera Schloendorffa "Strajk", inspirowany biografią Anny Walentynowicz, znajdą się wśród filmów, które trafią w piątek do polskich kin.

"Dobry agent" i "Notatki o skandalu" od piątku w kinach

Amerykański "Dobry agent" w reżyserii De Niro to historia agenta wywiadu USA, Wilsona. Film, którego akcja rozpoczyna się w latach 40., powstał na podstawie biografii współtwórcy CIA, Jamesa Jesusa Angletona. W rolach głównych wystąpili Matt Damon, Angelina Jolie i De Niro. Cały zespół aktorów grający w tym filmie otrzymał na tegorocznym Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia za wybitne kreacje aktorskie.

"Notatki o skandalu", film brytyjski, wyreżyserował Richard Eyre. Główną bohaterką jest Barbara (Dench), samotna nauczycielka o władczym charakterze, prowadząca klasę w szkole średniej w Londynie. Mieszka sama, nie ma przyjaciół. Pewnego dnia poznaje Shebę (Blanchett), nową nauczycielkę plastyki. Kobiety zaprzyjaźniają się. Barbara odkrywa jednak, że Sheba ma romans z uczniem. Postanawia ujawnić sekret koleżanki. "Strajk" Schloendorffa opowiada m.in. o wydarzeniach sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Jest wspólną produkcją Polski i Niemiec. Wystąpili w nim m.in. polscy aktorzy - Wojciech Pszoniak, Andrzej Chyra i Andrzej Grabowski. Główna bohaterka to Agnieszka (w jej roli Niemka Katharina Thalbach), której postać wzorowana jest na Annie Walentynowicz.

Walentynowicz pracowała w Stoczni Gdańskiej jako spawacz i operator urządzeń dźwigowych. 9 sierpnia 1980 roku została bezprawnie zwolniona z pracy, 5 miesięcy przed przejściem na emeryturę. Jej zwolnienie przyczyniło się do rozpoczęcia strajku w stoczni 14 sierpnia 1980, który doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Do kin trafi w piątek także thriller "Hannibal. Po drugiej stronie maski", w reżyserii Brytyjczyka Petera Webbera. To już czwarta w historii filmowa opowieść o psychopatycznym mordercy- kanibalu, Hannibalu Lecterze - po "Milczeniu owiec" Jonathana Demme'a (1991), "Hannibalu" Ridleya Scotta (2001) i "Czerwonym smoku" Bretta Ratnera (2002).

Webber przedstawił najwcześniejsze etapy życia Lectera - dzieciństwo i młodość. Pod koniec II wojny światowej Hannibal traci całą rodzinę. Rodzice giną zabici przez żołnierzy na oczach syna, a młodsza siostra Lectera, Misza, zostaje pożarta przez oszalałych z głodu bandytów. Po latach Hannibal postanawia pomścić śmierć siostry. Poznaje też Japonkę, Murasaki, która odegra bardzo istotną rolę w jego życiu. Hannibala zagrał Francuz Gaspard Ulliel, a Japonkę Murasaki - Chinka Gong Li.

Wśród pozostałych filmów, które oglądać będzie można od piątku, znajdą się m.in. dramat wojenny "Sztandar chwały" w reżyserii Clinta Eastwooda (USA) i thriller fantasy "Ghost Rider", w którym zagrali m.in. Nicolas Cage i Eva Mendes (USA).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)