WP
WP

Dotknięci - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
„Dotknięci” to kameralny dramat Wiesława Saniewskiego o relacjach międy „zdrowymi” i „chorymi umysłowo” ludźmi z Piotrem Fronczewskim, Ewą Wiśniewską, Zbigniewem Zamachowskim i Ewą Błaszczyk w rolach głównych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP
"Dotknięci" WP Film
Podziel się

Dotknięci – opis fabuły

Jan Milewski (w tej roli Piotr Fronczewski) jest pracownikiem naukowym, który ma chorą psychicznie żonę, Joannę (w tej roli Ewa Wiśniewska) przebywającą w szpitalu psychiatrycznym. Na prośbę Joanny, Piotr zabiera ją ze szpitala do domu, w którym mieszkają razem z dziećmi: dorosłym synem Piotrem (w tej roli Zbigniew Zamachowski) i studiującą córką Wandę (w tej roli Joanna Trzepiecińska). Zarówno Piotr, jak i Joanna uważają, że żyją w nienormalnych warunkach. Chcieliby zacząć własne życie, zamiast opiekować się matką. Chora psychicznie Joanna przyjmuje leki psychotropowe oraz uspokajające. Poza dawkami przepisywanymi przez lekarza, ojciec i syn dają jej dodatkowe porcje leków. W zdobywaniu medykamentów pomaga im przyjaciółka Jana, Maria (w tej roli Ewa Błaszczyk). Liczne kłótnie z mężem i dziećmi, a także podejrzenia ukochanego o zdradę sprawiają, że Joanna połyka śmiertelną dawkę leków. Pomimo ewidentnych dowodów przemawiających za samobójstwem, jeden z lekarzy, doktor Kramer (w tej roli Olgierd Łukaszewicz), oskarża Jana o podanie Joannie śmiertelnej dawki.

Dotknięci – sens filmu

WP

W filmie Saniewski porusza temat ludzi „chorych” i „zdrowych”. Zastanawia się nad sensem cierpienia, poczuciu obowiązku i odpowiedzialności za losy innych ludzi oraz wpływie innych na życie. Saniewski w „Dotkniętych” pokazuje bohaterów, którzy są osaczeni w z pozoru beznadziejnej sytuacji. Krytycy nazwali „Dotkniętych” polskim Lotem nad kukułczym gniazdem.

Dotknięci – nagrody:

  • Złote Lwy 1989 – Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego dla Wiesława Saniewskiego i Witolda Adamka;
  • Złote Lwy 1988 – Nagroda Dziennikarzy dla Wiesława Saniewskiego;
  • Złote Lwy 1988 – za zdjęcia do filmu dla Witolda Adamka.
WP

Dotknięci – nominacje:

  • Złote Lwy 1988 – udział w konkursie głównym

Dotknięci – ciekawostki:

  • Film jest adaptacją opowiadania Andrzeja Kijowskiego „Oskarżony”;
  • Film był kręcony w Warszawie;
WP
  • Film powstał w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego;
  • W filmie Ewa Błaszczyk wykonuje piosenkę „Orszaki dworaki”, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka, a Jerzy Satanowski muzykę;
Tytuł oryginalny

Dotknięci

Gatunek

Dramat, Psychologiczny

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

1988

Data światowej premiery

03.04.1989

Data polskiej premiery

03.04.1989

Czas trwania

104 min.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
WP
WP