Trwa ładowanie...
d4b6yat

Down to the Sea in Ships

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Down to the sea in ships to jeden z klasyków zapisanych w historii kina. Film opowiada o pierwszej męskiej przygodzie młodego chłopaka. Pewnego dnia, jego dziadek - kapitan statku, zabiera swojego wnuka na wielorybniczą wyprawę.
d4b6yat
WP Film
Źródło: WP Film

Down to the sea in ships - podstawowe informacje

Down to the sea in ships to marynistyczny dramat nakręcony przez Henry Hathaway (nakręcił też: Niaga, Jak zdobyto Dziki Zachód, Prawdziwe męstwo) w 1949 roku. W gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy legendarne ikony kina: Richard Widmark (znany z ról w: Rój, Rollercoaster, Zasada domina) i Lionel Barrymore (zagrał też w: Key Largo, Pojedynek w słońcu, To wspaniałe życie ). Oprócz tego, występują również: Dean Stockwell, Cecil Kellaway, Gene Lockhart i John McIntire. Jest to remake niemej wersji filmu z 1922 roku, w reżyserii Elmera Cliftona, w rola głównych wystąpili Marguerite Courtot, Raymond McKee i Clara Bow.

Down to the sea in ships - fabuła

Akcja filmu rozgrywa się na końcu XIX wieku. Kapitan Bering Joy (Lionel Barrymore) zabiera swojego wnuka Jeda (Dean Stockwell, później zagrał w: Blue Velvet, Paryż, Teksas, Zaklinacz deszczu) na wyprawę wielorybniczą. Stary już kapitan, pragnie nauczyć rozpieszczonego wnuka prawdziwych życiowy wartości, takich jak: uczciwość, odwaga, mądrość, sprawiedliwość i pracowitość. Również pierwszemu oficerowi, którym jest Dan Lunceford (Richard Widmark), powierzone zostaje uczenie chłopca obowiązków na statku. Poprzez konkurencje i rywalizacje, kapitan Joy i pierwszy oficer Lunceford, dążą do tego, aby młody Jed stał się mężczyzną.

Down to the sea in ships - lekcja życia

Stary kapitan Joy może posiada mądrość podyktowaną przez życiowe doświadczenia, ale to morskie opowieści i szkoła pierwszego oficera oczarowuje wyobraźnie młodego Jeda. Jednak, nie ma się co łudzić, mądre rady oraz fascynujące opowieści nie nauczą życia, a charakter człowieka sprawdzi jedynie rzeczywiste doświadczenie - może być tak ekstremalne, jak walka za wielorybem.

Poza tym, film dokumentuje unikatowy zawód wielorybników, dzięki czemu możemy zobaczyć na własne oczy statek oraz załogę, która para się polowaniem na te wielkie stworzenia morskie, a także sam sposób walki z nimi. Oprócz tematu wielorybnictwa, z filmu dowiadujemy się o zwyczajach panujących wśród załogi na morzu, np.: kapitan nigdy nie rozmawia z załogą, gdy łódź płynie. Cała komunikacja przechodzi przez pierwszego oficera, który jednak może zezwolić załodze na zbliżenie się do kapitana.

Down to the Sea in Ships
Tytuł oryginalny

Down to the Sea in Ships

Gatunek

dramat, przygodowy, familijny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1949

Data światowej premiery

22.02.1949

Czas trwania

120 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b6yat
d4b6yat
d4b6yat