''Drogówka'': Kiedyś był słodkim brzdącem, dziś słynie z obleśnych ról

''Drogówka'': Kiedyś był słodkim brzdącem, dziś słynie z obleśnych ról
Źródło zdjęć: © Zespół Filmowy Silesia
Grzegorz Kłos

Dzisiaj nie ma najmniejszych oporów przed rozebraniem się przed kamerą czy tłumem ludzi na koncercie. Udowodnił to ostatnio w „Drogówce” oraz podczas występów swojej kapeli rockowej Dr Miso. Jednak kiedy w 1977 roku reżyser Tadeusz Kijański zmusił go do występu ”w stroju Adama”, aktor przeżył najbardziej traumatyczne doświadczenie w swoim życiu.

Dzisiaj nie ma najmniejszych oporów przed rozebraniem się przed kamerą czy tłumem ludzi. Udowodnił to ostatnio w „Drogówce” oraz podczas występów swojej kapeli rockowej Dr Miso. Jednak kiedy w 1977 roku reżyser Tadeusz Kijański zmusił go do występu ”w stroju Adama”, aktor przeżył najbardziej traumatyczne doświadczenie w swoim życiu.

Człowiek orkiestra. Charakterystyczny aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Reżyser i scenarzysta. Autor musicali i słuchowisk radiowych. Często użycza głosu w dubbingu. Nie znosi konwenansów i eleganckich ubrań.

Znany przede wszystkim z niezapomnianych ról w serialach oraz filmach Wojciecha Smarzowskiego.


1 / 6

Największa trauma dzieciństwa

Obraz
© Zespół Filmowy Silesia

Arkadiusz Jakubik urodził się w Strzelcach Opolskich, 14 stycznia 1969 roku. Przygodę z filmem zaczął bardzo wcześnie.

Kiedy miał 7 lat, rodzice zabrali go na casting. Chłopczyk wygrał i dostał główną rolę w filmie „Okrągły tydzień” Tadeusza Kijańskiego.

To właśnie na planie tego obrazu doszło do kłótni między małym debiutantem a reżyserem. W scenie, w której Emilia Krakowska myje bohatera, aktor musiał być całkiem nagi. Dla zbuntowanego siedmiolatka było to wstrząsające doświadczenie i jak sam twierdzi „największa trauma dzieciństwa”.

Dwa lata później pojawił się w filmie „... cóżeś ty za pani...” tego samego reżysera. Tak rozpoczęła się kariera aktorska Jakubika.

2 / 6

Pobrali się dla... kredytu

Obraz
© AFP

Studia we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej skończył w 1992 roku. Próbował swoich sił we wrocławskim Teatrze Kalambur, ale prędko przekonał się co do tego, że należy przenieść się do Warszawy, aby wykorzystać pełnię talentu i możliwości.

Do stolicy przeniósł się ze swoją sympatią, Agnieszką Matysiak, którą poznał jeszcze na studiach. Para zamieszkała w mieszkaniu na Starym Mieście. Kiedy zostało wystawione na sprzedaż, postanowili je kupić.

Problem w tym, że jako para „żyjąca na kocią łapę” nie przysługiwał im kredyt. Nie mieli wyjścia* – musieli się pobrać.*

3 / 6

Są awangardą wśród aktorów

Obraz
© AFP

Matysiak i Jakubik są małżeństwem już od ponad 25 lat, co jak dowcipnie zauważają, w tym zawodzie jest prawdziwym ewenementem.

Aktorzy uchodzą za niezwykle zgraną i uzupełniającą się parę. Ona dużo mówi, on woli milczeć.

- W naszym przypadku to się sprawdza - wyznała w rozmowie z Życiem na gorąco Matysiak.

Para ma dwóch synów – 15-letniego Jakuba i 12-letniego Janka, których pan Arkadiusz uwielbia rozpieszczać.

- Chcę jak najdłużej przeżywać każdą chwilę z nimi, bo wiem, że są najważniejszym skarbem, jaki dostałem w życiu - zwierzył się w rozmowie z Życiem na gorąco.

Aktorzy od 12 lat występują w sztuce „Oskar i Ruth”, która nadal przyciąga rzesze widzów,* a im sprawia mnóstwo satysfakcji.*

4 / 6

Był kojarzony ''z tym debilem z Polsatu''

Obraz
© Film polski

W sierpniu 1999 roku zaczęły się zdjęcia do drugiej serii zwariowanego sitcomu „13 posterunek” - tym razem w wyłącznej produkcji Canal Plus.

Rysio, postać kreowana przez Jakubika, na trwale zyskał sympatię fanów serialu. Aktor udowodnił, że jest w stanie zagrać wszystko.

Choć był to przełom, Jakubik uważa, że to najgorsza rola w całej jego karierze, a on sam przez długi czas był kojarzony z „tym debilem z Polsatu”.

5 / 6

Ulubieniec Smarzowskiego

Obraz
© Film polski

Kiedy Wojciech Smarzowski przymierzał się do nakręcenia swojego „Wesela” w roli notariusza widział jedynie Jakubika. Ten odwdzięczył mu się znakomitą kreacją – nominowaną do polskiej nagrody filmowej, Orła 2004.

Rok później Jakubik zagrał w polskiej „Amelii” Piotra Matwiejczyka - filmie „Emilia”. Często pojawiał się również w telewizji.

W 2007 stworzył niewielką, ale ważną rolę radiowca seksoholika w „Rozmowach nocą” Macieja Żaka. Mocnym akcentem w jego karierze był rok 2009. To właśnie wtedy „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego z jego udziałem zdobył kilka ważnych nagród, m.in. na FPFF w Gdyni.

6 / 6

Znowu pokazał, kto tu rządzi

Obraz
© Film It

O Jakubiku znowu jest głośno. Swoją najnowszą rolą po raz kolejny pokazał, że jest jednym z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorów. W „Drogówce” wcielił się w uzależnionego od seksu sierżanta Petryckiego i ponownie rzucił publiczność na kolana.

To nie koniec jego sukcesów. Niedawno aktor wraz z kolegami* z zespołu Dr Misio* podpisali kontrakt na wydanie debiutanckiej płyty.

Ci, którzy go znają, wiedzą czego się spodziewać – bezkompromisowości, humoru i ogromnego dystansu do samego siebie. (Życie na gorąco/gk/mf/mn)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)