Trwa ładowanie...
d15h9fn
Aktualności

Dziś rusza 60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Share
Dziś rusza 60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
d15h9fn

22 filmy - wśród nich "Death Proof" Quentina Tarantino i "Zavet" Emira Kusturicy - zmierzą się w walce o Złotą Palmę na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Festiwal rozpoczyna się dziś.

W ramach festiwalu przewidziano Dzień Polski - pokazane zostaną m.in. filmy Michała Rosy i Konrada Niewolskiego. Odbędzie się także projekcja specjalna filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy.

Festiwal potrwa do 27 maja. W jury zasiądą m.in. brytyjski reżyser Stephen Frears i turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, Orhan Pamuk. Wśród festiwalowych gości będzie wiele sław - m.in. aktorzy Brad Pitt, Angelina Jolie, George Clooney i Leonardo DiCaprio.

d15h9fn

Podczas otwarcia festiwalu pokazany zostanie film Chińczyka Wong Kar Waia, pt. "My Blueberry Nights" - opowieść o młodej kobiecie, która wyrusza w podróż po Ameryce i poszukuje miłości. W roli głównej wystąpiła znana piosenkarka, Norah Jones.

"My Blueberry Nights" znajdzie się wśród filmów walczących o tegoroczną Złotą Palmę. W grupie tej, obok obrazów Tarantino i Kusturicy, będą też m.in. dramat Gusa Van Santa "Paranoid Park" oraz przygodowy film braci Joela i Ethana Coenów "No Country for Old Men".

"Death Proof" Tarantino, pokazywany już w kinach w USA, zyskał tam spory rozgłos. Zdaniem krytyków z pisma "Hollywood Reporter", nowy film Tarantino to "dawka chorego, szokującego i perwersyjnego klimatu".

"Death Proof" jest opowieścią o sadystycznym mordercy (w jego roli Kurt Russell), który podróżuje samochodem i zabija młode seksowne kobiety. Na ekrany polskich kin trafić ma 20 lipca, jako "Grindhouse vol. 1. Death Proof".

d15h9fn

"Zavet" Kusturicy to z kolei opowieść o chłopcu, który poszukuje prawdziwej miłości. Chłopiec ten obiecuje umierającemu dziadkowi, że powróci do rodzinnej wioski już jako dojrzały mężczyzna i przedstawi dziadkowi swoją żonę. W jednej z ról wystąpiła Juliette Binoche.

Ponad połowa, bo aż 13 z 22 filmów walczących o Złotą Palmę to dzieła reżyserów, którzy nigdy jeszcze nie startowali w konkursie głównym festiwalu w Cannes.

"- Tegoroczny konkurs będzie "mieszanką tradycji z nowoczesnością; obrazów słynnych reżyserów z filmami twórców, którzy dopiero torują sobie drogę do kariery" - zapowiedział dyrektor festiwalu, Gilles Jacob.

Poza konkursem w Cannes pokazywane będą m.in. filmy: "A Mighty Heart" Brytyjczyka Michaela Winterbottoma, komedia kryminalna "Ocean's Thirteen" Amerykanina Stevena Soderbergha i "Sicko" - nowy dokument Michaela Moore'a, reżysera głośnych filmów "Fahrenheit 9/11" i "Zabawy z bronią".

d15h9fn

W ramach Dnia Polskiego zaprezentowanych zostanie 8 filmów: 3 fabularne pełnometrażowe ("Chaos" Xawerego Żuławskiego, "Co słonko widziało" Michała Rosy i "Palimpsest" Konrada Niewolskiego), 4 krótkometrażowe ("Melodramat" Filipa Marczewskiego, "Kilka fotografii" Marcina Pieczonki, "Fabryka" Macieja Adamka i "Emilka płacze" Rafała Kapelińskiego) oraz jeden dokumentalny - "Nasiona" Wojciecha Kasperskiego.

W konkursie filmów animowanych o nagrodę walczyć będzie polska "Arka" w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa i Marcina Kobyleckiego.

Zaplanowano także specjalny pokaz filmu "Kanał" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Projekcja odbędzie się 21 maja, w ramach festiwalowej sekcji "Cannes Classics".

Będzie to uroczysty pokaz rocznicowy, ponieważ w kwietniu minęło 50 lat od dnia, gdy "Kanał" Wajdy wprowadzono na ekrany.

d15h9fn

Podziel się opinią

Share
d15h9fn
d15h9fn