Trwa ładowanie...
25-02-2007 13:07

Dzisiejszej nocy po raz 79. rozdane zostaną Oscary

Dzisiejszej nocy po raz 79. rozdane zostaną OscaryŹródło: AFP
d2zcrko

Meryl Streep, Helen Mirren, Forest Whitaker, Alejandro Gonzalez Inarritu i 10-letnia Abigail Breslin - to niektóre z gwiazd walczących w tym roku o Oscary.

Gala wręczenia prestiżowych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, już po raz 79., rozpocznie się w niedzielę o godz. 17. w Los Angeles (o godz. 2.00 nad ranem w poniedziałek czasu polskiego).

O Oscara w kategorii najlepszy film walczyć będą: "Babel" Alejandro Gonzaleza Inarritu, "Królowa" Stephena Frearsa, "Infiltracja" Martina Scorsese, "Listy z Iwo Jimy" Clinta Eastwooda oraz "Mała Miss" w reżyserii Jonathana Daytona i Valerie Faris.

Oscara za najlepszą reżyserię dostać mogą: Alejandro Gonzalez Inarritu (za film "Babel"), Stephen Frears (za "Królową"), Martin Scorsese (za "Infiltrację"), Clint Eastwood (za "Listy z Iwo Jimy") oraz Paul Greengrass (za "Lot 93").

d2zcrko

Na statuetkę w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy szanse mają: Forest Whitaker (za rolę w filmie "Ostatni król Szkocji"), Leonardo DiCaprio (za rolę w "Krwawym diamencie"), Peter O'Toole (za rolę w filmie "Venus"), Will Smith (za rolę w filmie "W pogoni za szczęściem") oraz Ryan Gosling (za kreację w obrazie "Half Nelson").

O Oscara dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki walczyć będą: Meryl Streep (za rolę w komedii "Diabeł ubiera się u Prady"), Helen Mirren (za kreację w "Królowej"), Judi Dench (za rolę w "Notatkach o skandalu"), Penelope Cruz (za rolę w filmie "Volver") oraz Kate Winslet (za rolę w filmie "Małe dzieci").

W walce o statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego... zmierzą się: Eddie Murphy ("Dreamgirls"), Mark Wahlberg ("Infiltracja"), Alan Arkin ("Mała Miss"), Djimon Hounsou ("Krwawy diament") i Jackie Earle Haley ("Małe dzieci").

Natomiast w walce o Oscara dla najlepszej drugoplanowej aktorki: Cate Blanchett ("Notatki o skandalu"), Jennifer Hudson ("Dreamgirls"), Adriana Barraza ("Babel"), Rinko Kikuchi (także "Babel") oraz mała, zaledwie 10-letnia Abigail Breslin ("Mała Miss").

d2zcrko

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny do Oscara nominowano obrazy: "Życie na podsłuchu" (Niemcy, reż. Florian Henckel- Donnersmarck), "Labirynt Fauna" (Meksyk, reż. Guillermo del Toro), "Tuż po weselu" (Dania, reż. Susanne Bier), "Dni chwały" (Algieria, reż. Rachid Bouchareb) oraz "Woda" (Kanada, reż. Deepa Mehta).

Oscary zostaną przyznane także w takich kategoriach, jak m.in.: scenariusz oryginalny, scenariusz adaptowany, zdjęcia, muzyka, piosenka, kostiumy, dźwięk, scenografia i dekoracja wnętrz, montaż, efekty specjalne, film dokumentalny i film animowany.

Honorową statuetkę za całokształt twórczości odbierze w tym roku włoski kompozytor Ennio Morricone.

Od 2002 roku ceremonie wręczenia Oscarów odbywają się w Teatrze Kodaka w Los Angeles, którego widownia liczy 3400 miejsc.

d2zcrko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zcrko