Emir Kusturica na rozpoczęcie festiwalu filmowego w Moskwie

Obraz "Nadzieja" Stanisława Muchy znalazł się wśród 20 dzieł zakwalifikowanych do konkursu głównego rozpoczętego w czwartek 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

Emir Kusturica na rozpoczęcie festiwalu filmowego w Moskwie
Źródło zdjęć: © AFP

Przegląd otworzył najnowszy film Emira Kusturicy "Zavet". Obraz ten był wcześniej prezentowany - pod tytułem "Promise Me This" - na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Pokaz w Cannes ma też za sobą film "Odwaga miłości" Claude'a Leloucha, który 30 czerwca zamknie moskiewską imprezę.

W konkursie głównym rosyjscy miłośnicy kina zobaczą też m.in. "La Sconosciuta" Giuseppe Tornatorego (Włochy), "Opium" Janosa Szasza (Węgry), "Murder of the Inugami Clan" Kona Ichikawy (Japonia), "Moliere" Laurenta Tirarda (Francja) oraz "Mein Fuhrer" Dani'ego Levi'ego (Niemcy). To ostatnie dzieło - to pierwsza niemiecka farsa na temat Adolfa Hitlera.

Bodaj po raz pierwszy w historii moskiewskiego festiwalu o złotą statuetkę św. Jerzego będą się ubiegać aż trzy filmy z USA, jednak nakręcone poza Hollywood - "Viva" Anny Biller, "Noise" Henry'ego Beana oraz "Broken English" Zoe Cassavetes, córki znanego reżysera Johna Cassavetesa.

Oprócz "Nadziei" - debiutu fabularnego Muchy, powstałego na podstawie scenariusza Krzysztofa Piesiewicza, a opowiadającego o historyku sztuki, który kradnie obraz z kościoła i zostaje zdemaskowany - w Moskwie wyświetlone zostaną trzy inne polskie obrazy: "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego, "Samotność w sieci" Witolda Adamka oraz "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy.

Dwa pierwsze pojawią się w cyklu "Najlepsze filmy świata". Natomiast obraz Wajdy znajdzie się w gronie 10 arcydzieł kinematografii światowej, które rosyjski reżyser Nikita Michałkow wybrał do cyklu "Carte blanche".

Organizatorzy przygotowali w tym roku siedem retrospektyw znanych reżyserów, w tym Emira Kusturicy, Roberta Altmana i Milosza Formana. Łącznie w ciągu 10 dni pokazanych zostanie ponad 170 filmów.

Ciekawie zapowiada się też program filmów dokumentalnych. Pokazany zostanie m.in. "Czerwony Elvis" Leopolda Gruna opowiadający o życiu i twórczości popularnego w ZSRR amerykańskiego piosenkarza Deana Reada.

Na czele jury 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie stanął australijski reżyser Fred Schepisi, autor takich utworów, jak "Upadek imperium", "Wszystko w rodzinie", "Skazany na wolność", "Ostatnia prośba" i "Narzeczona dla geniusza".

Tradycyjne nagrody za zasługi dla kinematografii w tym roku otrzyma para rosyjskich aktorów - Tatjana Samojłowa i Aleksiej Batałow, odtwórcy głównych ról w filmie "Lecą żurawie", nagrodzonym Złotą Palmą na 11. MFF w Cannes w 1958 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)