Ennio Morricone gwiazdą obchodów 750‑lecia lokacji Krakowa

Ennio Morricone, który 7 czerwca wystąpi w Krakowie, będzie gwiazdą obchodów 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Z okazji jubileuszu między 1 a 10 czerwca na krakowskim rynku odbędzie się dziesięć dużych koncertów.

Ennio Morricone gwiazdą obchodów 750-lecia lokacji Krakowa

Morricone poprowadzi orkiestrę Roma Sinfonietta. Wystąpią także: Chór Filharmonii Krakowskiej i soliści - sopranistka Susanna Rigacci i baryton Roberto Abbondanza. Z włoskim kompozytorem, który w tym roku otrzymał Oskara za całokształt twórczości, przyjadą do Polski perkusista, gitarzyści i pianista, którzy współpracują z nim na stałe.

Podczas koncertu na Rynku Głównym publiczność usłyszy kantatę "Pieśń o Bogu ukrytym" zainspirowaną poematem Karola Wojtyły. Będzie to drugie światowe wykonanie tego utworu, którego premiera odbyła się 3 marca w Rzymie. W drugiej części koncertu zatytułowanej "Życie jest legendą" zabrzmią kompozycje Morricone do filmów "Misja", "Ofiary wojny", "Nietykalni" i "1900: Człowiek legenda".

Na koncert Morricone - podobnie jak na inne koncerty organizowane w ramach jubileuszu - wstęp będzie wolny.

Ennio Morricone był bardzo wzruszony propozycją przyjazdu do Krakowa. Zgodził się wystąpić, mimo że dwa dni później ma zaplanowany koncert we Włoszech - powiedział Filip Berkowicz z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest organizatorem imprezy. Spodziewamy się, że na ten koncert może przyjechać tyle osób, co na Sylwestra czy Wianki, czyli nawet ponad 100 tys..

Pierwszy z koncertów, który uświetni obchody lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, czyli kantata "Zakochani w Krakowie" Piotra Rubika i Zbigniewa Książki zabrzmi 1 czerwca. Dzień później na krakowskim rynku dojdzie do kabaretowego pojedynku pt. "Kraków kontra reszta świata" z udziałem m.in. Formacji Chatelet, Kabaretu Moralnego Niepokoju, Konia Polskiego i Grupy MoCarta.

3 czerwca w repertuarze jazzowym i nowoczesnym zaprezentuje się Tomasz Stańko. Do stworzonego specjalnie na tę okazję projektu zaprosił twórców muzyki klubowej i hip-hopu.

Koncert "Krakowscy artyści dla Krakowa" zaplanowano na 4 czerwca. Przeboje Marka Grechuty, Ewy Demarczyk, Andrzeja Zauchy i Anny Szałapak zaśpiewają m.in. Grzegorz Turnau, Janusz Radek, Maciej Maleńczuk, Halina Wyrodek, Andrzej Sikorowski i Skaldowie.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wspólnie z Operą Krakowską przygotowuje oratorium "Cracovia est", które publiczność usłyszy 5 czerwca. Wtedy także w muzeum zostanie otwarta wystawa "Kraków europejskie miasto prawa magdeburskiego".

W ramach jubileuszu odbędzie się także koncert symfoniczny - wykonanie suity "Planety" Gustava Holsta, do której dodana zostanie jeszcze jedna część kompozycji - "Planeta Kraków"

8 czerwca odbędzie się na Rynku Bal Krakowsko-Wiedeński, a 9 czerwca wieczorem rozpocznie się "Noc teatrów" - od 19.00. do 2.00. w nocy w teatrach i na największych miejskich placach będzie można zobaczyć spektakle, a także zwiedzić zaplecze powstawania spektakli. 10 czerwca zabrzmi kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego oraz "Koncert na dzwony" Marka Stachowskiego.

Wiele jubileuszowych przedsięwzięć odbywać się będzie także na placu Szczepańskim. Będzie to m.in. Festiwal Tańców Dworskich, festyny, kiermasze i turnieje rycerskie - zapowiedział dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Agnieszka Gilarska.

Część koncertów, w tym występ Ennio Morricone będzie transmitowana przez TVP.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)