Felieton: Galerianka to ja

Felieton: Galerianka to ja
Źródło zdjęć: © Hanna Polak

11.09.2009 | aktual.: 24.01.2017 07:13

Galerie handlowe – współczesne świątynie konsumpcji, kolorowe wystawy, błyszcząca biżuteria, drogie kosmetyki i najmodniejsze ciuchy.

1 / 9

Felieton Bartosza Żurawieckiego

Obraz
© Hanna Polak

„Jesus! Co za dziwne plemię! Skąd się takie indywidua biorą?“ – tak sobie myślałem, a ze mną pewni inni pasażerowie sterroryzowani szczebiotem rozbawionego towarzystwa. Jak na wagonową refleksję o demoralizacji i zidioceniu współczesnej młodzieży, to ten rodzaj dystansu i dezabrobaty wystarczy. Ale na film to trochę za mało.

2 / 9

Felieton Bartosza Żurawieckiego

Obraz
© Hanna Polak

Tymczasem oglądając „Galerianki“ miałem wrażenie, jakbym poglądał egzotyczne zwierzątka w akwarium centrum handlowego. Główne bohaterki, uczennice gimnazjum, tandetnie ubrane i ostro wymalowane, łażą między sklepami i proponują facetom seks w zamian za kupno jakiegoś gadżetu – komórki albo dżinsów. Zaplącze się między te królowe Arkadii brzydkie kaczątko, Ala (Anna Karczmarczyk), która z rodziną zjechała właśnie do Warszawy z Grudziądza. Dziewczyna pozazdrości swoim nowym koleżankom i wkrótce zacznie się zachowywać równie bezmyślnie jak one. Ale właściwie dlaczego? Nie wygląda ani na durną, ani na niewrażliwą. Wręcz przeciwnie.

3 / 9

Felieton Bartosza Żurawieckiego

Obraz
© Hanna Polak

„Galerianki“ ślizgają się po psychologicznych i socjologicznych aspektach tej sytuacji. Wskazują na oczywiste tropy: dysfunkcjonalna rodzina, niewydolna szkoła, brak przyjaźni, brak miłości... Chwytają się wyświechtanych wątków typu: „wrażliwy chłopiec zakochany w dziewczynie, która go źle traktuje“, co więcej, przyjmują mizoginistyczną perspektywę (kobiety to modliszki, które kurestwo mają we krwi).

4 / 9

Felieton Bartosza Żurawieckiego

Obraz
© Hanna Polak

Facetów pokazują zaś albo jako nieszczęśliwie zakochane ofermy, albo jako jurnych baranów, tracących rozum na dźwięk słów: „zrobię ci laskę!“.

5 / 9

Felieton Bartosza Żurawieckiego

Obraz
© Hanna Polak

O braku dobrego rozeznania w temacie i niepewności Rosłaniec świadczą irytujące zapożyczenia - z „Cześć Tereska!“, „Trzynastki“, filmów Gusa van Santa… Ala wygląda tak samo jak bohaterka „Fucking Amal“ Lukasa Moodyssona. Skądinąd, właśnie lesbijskie akcenty w jej relacji z przodowniczką grupy, Mileną (Dagmara Krasowska) wydają się najciekawsze i najbardziej płodne. Niestety, w polskim kinie można śmiało rzucać „kurwami“, ale już kwestia odmienności seksualnych wywołuje rumieniec wstydu i to, widać, nawet u reżyserki tak z pozoru odważnego filmu. Z aluzji lesbijskich nic więc nie wynika, poza sugestią, że „zła kobieta“ Milena z zazdrości rozbiła związek Ali.

6 / 9

Felieton Bartosza Żurawieckiego

Obraz
© Hanna Polak

A przecież Moodysson i van Sant pokazali, jak takie filmy trzeba robić. Z empatią, współczuciem, poczuciem jedności z nastoletnimi bohaterami.

7 / 9

Felieton Bartosza Żurawieckiego

Obraz
© Hanna Polak

Należało więc przed napisaniem scenariusza powiedzieć sobie: „Galerianka to ja - albo przynajmniej moja koleżanka - tyle że parę lat wcześniej“ (za moich czasów, na ten przykład, młodzież wcale nie była ani mądrzejsza, ani lepiej wychowana, inne były tylko akcesoria i zwroty językowe). Taka twórcza postawa pozwoliłaby także widzowi zrozumieć bohaterki, zidentyfikować się z ich choćby i szczeniackimi tęsknotami, marzeniami, pragnieniami. A tak, przyglądamy się okazom etnograficznym.

8 / 9

Felieton Bartosza Żurawieckiego

Obraz
© Hanna Polak

Być może jednak „Galerianki“ spełnią swoje zadanie i staną się zarzewiem dyskusji, która nie będzie się ograniczać do utyskiwania na „dzisiejszą młodzież“. Może ktoś wreszcie odważy się głośno i wyraźnie powiedzieć o obskurantyzmie polskiego systemu edukacji, który w imię religijnej obłudy milczy lub kłamie na tematy związane z seksualnością?

9 / 9

Felieton Bartosza Żurawieckiego

Obraz
© Hanna Polak

Może coś z tej dyskusji wreszcie wyniknie pożytecznego? Bo jeśli nie, to po „Galeriankach“ zostanie jedynie obyczajowy obrazek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)