Trwa ładowanie...
d2h689g

Filmy familijne

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
5.0
(3 głosy)
Oceń:

Filmy familijne - gatunek produkcji filmowych skierowanych do widzów w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzież. Obrazy tego typu opowiadają najczęściej o relacjach rodzinnych, ukazują trudy dorastania, a także odnoszą się do kontekstu domu i różnic międzypokoleniowych.

Filmy familijne bardzo często łączone są z kinem dziecięcym oraz młodzieżowym. Dzieje się tak, ponieważ w większości dzieł tych gatunków głównymi bohaterami są właśnie najmłodsi. Oprócz tego obrazy te operują podobnymi schematami. Znaleźć w nich można elementy dramatu, fantasy, komedii, musicali itd. Nierzadko filmy familijne przybierają postać animacji. Główna różnica między kinem dziecięcym, a familijnym, polega na występowaniu w tym drugim postaci dorosłych. Dzięki nim widzowie mają możliwość spojrzeć na główną problematykę filmu z punktu widzenia osoby bardziej doświadczonej. W produkcjach dla najmłodszych wiodący wątek dzieła przedstawiony jest zazwyczaj oczami dziecka.

Pierwsze filmy familijne powstawały już przed II wojną światową. Pionierem gatunku można uznać Walta Disneya. To właśnie on odpowiedzialny był za powstanie jednej z najpiękniejszych animacji w całej historii kina, czyli "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków". Mimo swojej "dziecięcej" formy, produkcja zgodnie uznawana jest przez krytyków za klasyczny przykład kina familijnego, ze względu na swoją tematykę.

Rozkwit kina familijnego nastąpił po wojnie (choć sam Walt Disney wyprodukował kilka filmów jeszcze w trakcie trwania walk). W 1946 roku Frank Capra stworzył słynny obraz "To wspaniałe życie" oparty na opowiadaniu Philipa Van Dorena. Do innych aktorskich klasyków gatunku zalicza się także "Mary Poppins" z 1964 roku. Sporo filmów familijnych powstało również w latach 70. To właśnie tego okresu pochodzą uwielbiane do dziś "Willy Wonka i fabryka czekolady", czy "Zwariowany piątek". Ważnym twórcą kina familijnego jest Steven Spielberg, który na swoim koncie ma takie rodzinne obrazy jak "E.T." i "Hook". Wiele lubianych do dziś filmów rodzinnych powstało w latach 90. - np. "Uwolnić orkę", "Kevin sam w domu", "Moja dziewczyna", "Flubber" itd.

Filmy familijne powstają oczywiście również poza Stanami Zjednoczonymi. W talach 30. i 40. produkcje tego typu powstawały chociażby w Związku Radzieckim. W czasach PRL sporo rodzinnych obrazów kręcono w Polsce (np. "Podróż za jeden uśmiech"). Obecnie filmy familijne tworzy się na całym świecie. Każdego roku na wielkie ekrany wychodzi co najmniej kilka obrazów tego typu.

d2h689g
d2h689g
d2h689g