Filmy przygodowe
Filmy przygodowe - rodzaj produkcji filmowych spod znaku akcji, w których najważniejszym elementem jest wypełniona różnymi brawurowymi rozwiązaniami fabuła. Obrazy tego typu koncentrują się najczęściej na jednym głównym bohaterze albo na grupce protagonistów, którzy przeżywają różne niesamowite przygody.
Typowymi zabiegami wpływającymi na atrakcyjność tych filmów są liczne sceny pościgowe, lekkie poczucie humoru, czyhające na bohaterów pułapki, wybuchy oraz inne niebezpieczeństwa.
Pierwsze filmy przygodowe powstały jeszcze w czasach kina niemego. Pionierami gatunku są Georges Méliès i Edwin Porter. Wielką popularnością produkcje tego typu cieszyły się w latach 50. Duża w tym zasługa powstających wręcz lawinowo tzw. filmów płaszcza i szpady, obrazów o piratach oraz filmów podróżniczych. Z tego okresu pochodzą tak znane kinowe klasyki jak "W 80 dni dookoła świata", "Wyspa skarbów" i "Karmazynowy pirat".
W kolejnych latach filmy przygodowe zaczynały tracić na znaczeniu. Ich renesans nastał wraz z sukcesem komercyjnym obrazów Stevena Spielberga na przełomie lat 70. i 80. Amerykański reżyser był jedną z osób odpowiedzialnych za narodziny tzw. kina nowej przygody. Jego "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" oraz "E.T." zalicza się do klasyków tego gatunku wraz z sagą "Gwiezdnych wojen". Oprócz tego Spielberg "odkurzył" format klasycznego filmu przygodowego i nadał mu nieco świeżości. Mowa tu oczywiście o serii poświęconej Indianie Jonesowi. Do dziś produkcje opowiadające o perypetiach nieustraszonego archeologa uznaje się za najlepiej zrealizowane obrazy przygodowe w historii.
Obecnie filmy przygodowe wypełnione są całą masą różnych efektów specjalnych. W 1993 roku Steven Spielberg wypuścił kultowy już "Park Jurajski", który nawet dziś zachwyca swą warstwą realizacyjną. Niemal dekadę później Peter Jackson wspiął się na wyżyny wykorzystania techniki komputerowej w filmach przygodowych pokazując światu swoją ekranizację trylogii "Władcy Pierścieni". Sporą popularnością cieszyła się również seria "Hobbit" tego samego reżysera. Innymi filmami przygodowymi wyprodukowanymi po 2000 roku, którym warto przyjrzeć się bliżej, są cykl "Piraci z Karaibów" oraz kasowy "Avatar".
Polskie kino przygodowe nigdy nie osiągnęło podobnego pułapu, co produkcje ze Stanów Zjednoczonych. Do nielicznych obrazów zawierających elementy tego typu dzieł można wymienić m.in. "Janosika", "Podróż za jeden uśmiech", "Pana Wołodyjowskiego".