Trwa ładowanie...
dui09mm

Filmy świąteczne

Najnowsze informacje
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki
5.0
(1 głos)
Oceń:

Filmy świąteczne - kategoria produkcji filmowych, których akcja rozgrywa się w czasie Bożego Narodzenia. Najczęściej obrazy tego typu zalicza się do gatunku filmów familijnych.

Filmy świąteczne powstawały już przed II wojną światową. Przykładem takiego dzieła z tego okresu jest chociażby "Decydująca noc" w reżyserii Edwina L. Marina. Scenariusz produkcji oparty został na słynnej powieści Karola Dickensa - "Opowieść wigilijna", która była zresztą wielokrotnie ekranizowana na przestrzeni kolejnych lat. Do jednych z największych klasyków filmów świątecznych nakręconych w epoce kina czarno-białego zalicza się z pewnością "To wspaniałe życie" Franka Capry.

Najpopularniejsze współcześnie filmy świąteczne pochodzą z lat 80. i 90. Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną bożonarodzeniową produkcją jest "Kevin sam w domu" Chrisa Columbusa z popisową rolą Macaulaya Culkina. Komedia ta na stałe zapisała się w świadomości widzów i obecnie coroczny seans "Kevina…" traktuje się niemal jak gwiazdkową tradycję. Sporą popularnością cieszy się także kontynuacja hitu - "Kevin sam w Nowym Jorku".

Po roku 2000 filmy świąteczne często przybierały postać komedii romantycznych. Przykładami mogą być takie filmy jak "Holiday" Nancy Meyers i "To właśnie miłość" Richarda Curtisa. Druga z wymienionych produkcji była zresztą bezpośrednią inspiracją dla Mitji Okrona, który nakręcił kilka lat później najsłynniejszy polski film świąteczny wszech czasów - "Listy do M.".

Najmłodsi bardzo chętnie wracają również do animowanych filmów świątecznych, np. "Grincha" lub specjalnych wydań popularnych animacji trójwymiarowych, np. "Pada Shrek" lub "Madagwiazdka".

Ciekawym przykładem filmu świątecznego jest np. "Szklana pułapka". Co prawda akcja tej produkcji rozgrywa się w czasie Bożego Narodzenia, to jej klimat daleki jest od sielankowej i spokojnej atmosfery gwiazdki. Z racji tego, że film niemal co roku gości w czasie świąt w ramówkach stacji telewizyjnych, również umownie zalicza się go do grona kina bożonarodzeniowego.

dui09mm
dui09mm
dui09mm