Trwa ładowanie...
19-04-2010 11:52

Francuzi obejrzą "Katyń"; "zdecydowałem po katastrofie"

Francuzi obejrzą "Katyń"; "zdecydowałem po katastrofie"Źródło: AFP
d17e4y8
d17e4y8

Telewidzowie we Francji będą mogli po raz pierwszy obejrzeć "Katyń" Andrzeja Wajdy. Na nadanie filmu nie zdecydowała się jednak żadna z największych francuskich stacji telewizyjnych.

Pokaże go kanał "Paris Premiere"; uczyni to w czasie największej oglądalności, po głównych wydaniach wieczornych dzienników . Dyrektor stacji powiedział w wywiadzie dla popularnej rozgłośni radiowej France Info, że zdecydował się na to po katastrofie pod Smoleńskiem.

Będzie to pierwsza telewizyjna projekcja filmu Andrzeja Wajdy we Francji.

W rozmowie podkreślono wybitne wartości artystyczne filmu. Większość widzów, którzy obejrzą film, po raz pierwszy o masakrze katyńskiej usłyszała po katastrofie.

d17e4y8

Film "Katyń" jest we Francji niemal nieznany i miał często niezbyt pochlebne recenzje. Dziennik "Le Monde" zarzucał reżyserowi nawet antysemityzm, bo Wajda nie powiedział nic o Żydach, którzy zginęli w Katyniu.

"Katyń" pokazała m.in. państwowa telewizja Rossija - z okazji zbliżającej się rocznicy w kanale kulturalnym, natomiast następnego dnia po tragedii - w kanale pierwszym. Chęć wyświetlenia filmu zgłosiły też inne telewizje z całego świata, m.in.: litewska, portugalska, kanadyjska, ukraińska, telewizja publiczna Republiki Macedonii, USA.

d17e4y8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17e4y8