Trwa ładowanie...

To koniec. Francuzi też nie chcą Polańskiego

Roman Polański jeszcze we wrześniu znalazł się w zarządzie Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, która przyznaje francuskie nagrody filmowe – Cezary. Zarząd od miesięcy był ostro krytykowany, ale dopiero teraz przelała się czara goryczy. W efekcie najnowszych zmian Polański i kilku innych filmowców zostało usuniętych z francuskiej organizacji.
Share
Roman Polański wyleciał z francuskiej akademii filmowej. Protestujący dopięli swego
Roman Polański wyleciał z francuskiej akademii filmowej. Protestujący dopięli swegoŹródło: Getty Images
d4fglkp

Raptem dwa miesiące temu 4313 członków Akademii wybrało członków nowego Zgromadzenia Generalnego. Znaleźli się wśród nich m.in. Roman Polański, producent obsypanego Oscarami "Artysty" Thomas Langmann (skazany w 2019 r. za nękanie żony) oraz krytykowany za styl kierowania akademią, dotychczasowy prezes zarządu Alain Terzian.

Jak podają francuskie media, w Zarządzie Akademii zaszły kolejne zmiany. "Jest teraz równy i demokratyczny" – chwalili się członkowie, którzy zastosowali parytet i na 164 stanowisk w zarządzie przypada 82 mężczyzn i 82 kobiety.

Dodatkowo usunięto kilku członków, którzy trafili do Akademii za swoje zasługi dla świata filmu, ale ciążą na nich poważne oskarżenia. Wśród nich jest Roman Polański, Thomas Langmann, , Regis Wargnier ("Indochiny") i Costa-Gavras ("Amen").

d4fglkp

Zobacz: Agnieszka Holland o ułaskawieniu pedofila i Polańskim. "Tu nie ma symetrii"

Przypomnijmy, że za Romanem Polańskim od kilkudziesięciu lat ciągnie się sprawa gwałtu na 13-letniej Samancie Geimer. Polański przyznał się do winy i wypłacił odszkodowanie, jakie zostało ustalone podczas rozprawy, jednak nie chcąc trafić do więzienia, uciekł z USA. Ale to nie jedyne oskarżenie, jakie pojawiło się wobec reżysera. W sumie dziesięć kobiet oskarżyło Romana Polańskiego o molestowanie seksualne.

W zeszłym roku do tego grona dołącza Valentine Monnier. W rozmowie z "Le Parisien" francuska aktorka powiedziała, że reżyser zgwałcił ją brutalnie, gdy miała 18 lat.

d4fglkp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fglkp

Podziel się opinią

Share
d4fglkp
d4fglkp