Trwa ładowanie...
26-03-2015 10:08

Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

Gdański Przegląd Filmów o Tematyce ŻydowskiejŹródło: East news
d2jmo91
d2jmo91

Kilkanaście filmów – fabularnych i dokumentalnych, warsztaty – m.in. językowe, kulinarne i taneczne oraz wystawa fotograficzna "Izrael wczoraj i dziś" złożą się na rozpoczynający się w czwartek Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Impreza będzie miała miejsce na Uniwersytecie Gdańskim, potrwa trzy dni. Jak powiedział PAP koordynator Przeglądu Tomasz Pupacz, filmy, które zostaną zaprezentowane w ramach imprezy, zostały dobrane w taki sposób, by pokazać zarówno tragedię Holokaustu i jej skutki, „jak i współczesną recepcję historii przez młodych ludzi”. „Pokazujemy też filmy prezentujące obraz współczesnego Izraela, w tym konfliktów, które mają tam miejsce, ale też życia codziennego” – powiedział Pupacz.

W opinii Pupacza w zestawie filmów szczególnie wart polecenia jest „Samuel” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego - dokument prezentujący losy mieszkającego dziś w Tel Awiwie Samuela Willenberga - rzeźbiarza i malarza, więźnia Treblinki, uczestnika Powstania Warszawskiego. „W ramach przeglądu będziemy gościć pomysłodawcę oraz scenarzystę filmu – Tomasza Taraszkiewicza. Być może na to spotkanie uda się też przybyć reżyserowi” – zapowiedział Pupacz. Innym – jego zdaniem, szczególnie godnym polecenia filmem jest nagrodzony Oskarem obraz „Pani spod szóstki” Malcolma Clarke - dokument opowiadający o 109-letniej w momencie kręcenia filmu, dziś nieżyjącej, Alice Herz Sommer - najstarszej osobie, która przeżyła Holocaust.

Zdaniem Pupacza ciekawym dokumentem jest też obraz „Holokaust – klej do tapet?” Mumina Shakirova pokazujący, jaką wiedzę na temat Holocaustu ma współczesne młode pokolenie. Film ten opowiada o dwóch rosyjskich nastolatkach, które – biorąc udział w telewizyjnym quizie „Absolutnie oszałamiające”, na pytanie, co oznacza słowo ”Holocaust”, odpowiedziały, że to rodzaj kleju do tapet. Shakirov zorganizować młodym Rosjankom wycieczkę do Auschwitz i nakręcił o tym film. Częścią przeglądu będą także kilka warsztatów, w ramach których można będzie nauczyć się podstaw tańca żydowskiego, poznać podstawowy języka hebrajskiego i jidysz (w tym także wpływy obu języków na język polski) a także nauczyć się przyrządzania potraw jedzonych w Izraelu, w tym np. hummusu.

d2jmo91

Absolwentka Jewish Studies na Uniwersytecie w Heidelbergu Izabela Pasztak wygłosi w ramach przeglądu wykład pt. „Symbolika w Judaizmie”, w trakcie którego można będzie poznać symbole religii żydowskiej oraz obejrzeć ozdobione nimi przedmioty przywiezione przez autorkę wykładu z licznych podróży do Izraela i innych miejsc związanych z religią żydowską.

W holu Wydziału Filologicznego UG już od 9 marca czynna jest towarzysząca Przeglądowi wystawa fotograficzna pt. „Izrael wczoraj i dzisiaj”, pokazująca historię państwa Izrael. Jak poinformowali organizatorzy imprezy, zdjęcia prezentowane na wystawie wykonano z użyciem techniki trójwymiarowej, co sprawia, że na każdy obraz składają się dwa różne ujęcia pokazujące początki żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie oraz współczesny Izrael.

Przegląd zakończy się w sobotę. Filmy, które zostaną pokazane w jego ramach, zostały wybrane z zestawu obrazów prezentowanych na ubiegłorocznych edycjach Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.

Organizatorami Przeglądu są Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG oraz Towarzystwo Polsko-Izraelskie Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

d2jmo91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jmo91