Trwa ładowanie...
d24wxup

Generał MacArthur

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Film wojenny przedstawiający życie generała Douglasa MacArthura
d24wxup
3
WP Film
Źródło: WP Film

„Generał MacArthur” – opis

Film wojenny „Generał MacArthur” w reżyserii Josepha Sargenta powstał w 1977 roku. To historia życia generała Douglasa MacArthura (w tej roli Gregory Peck), który był naczelnym dowódcą sił alianckich w trakcie drugiej wojny światowej oraz głównodowodzącym siłami ONZ w wojnie koreańskiej. Akcja filmu „Generał MacArthur” rozpoczyna się w momencie upadku Filipin w 1942. Fabuła prezentuje całą karierę dowódcy: począwszy od drugiej wojny światowej, aż do momentu zwolnienia go ze służby przez prezydenta Harry'ego Trumana (w tę postać wcielił się Ed Flanders).

„Generał MacArthur” - ciekawostki

Do roli tytułowego bohatera generała Douglasa MacArthura pretendowali Marlon Brando, Cary Grant, John Wayne i George C. Scott.
W realizacji filmu „Generał MacArthur” nie można było ustrzec się kilku błędów. Mianowicie, dociekliwi odbiorcy mogą zauważyć, że generał MacArthur w 1950 roku korzysta z mapy, na której zaznaczona jest linia demarkacyjna w rzeczywistości wyznaczona dopiero trzy lata później.
Początek filmu ukazuje japońskie bombardowanie, jednak co ciekawe, widać tylko nadlatujące samoloty i eksplozję na ziemi – gdzie są bomby?
W produkcji „Generał MacArthur” wspomina się o lądowaniu na wyspę Luzon z zatoki Leyte. W rzeczywistości dwa wspomniane obiekty znajdują się setki kilometrów od siebie.
Aktorowi wcielającemu się w postać tytułowego bohatera początkowo rola nie przypadła do gustu. Jednak jak twierdzi, podczas kręcenia filmu poznał lepiej postać generała i docenił trudności i wyzwania, jakim musiał on sprostać w trakcie służby wojskowej.
Podczas spotkania w Pearl Harbor, w którym uczestniczyli Prezydent Stanów Zjednoczonych Roosevelt, admirał Nimitz i generał MacArthur, którego tematem była dyskusja o strategii Wschodniej Azji, MacArthur wskazuje na Zatokę Lingayen w Zachodnim Luzonie, nazywając ją Zatoką Leyte i odnosi się do niej jako miejsca jego ponownego wjazdu na Filipiny. Bitwa o Zatokę Leyte i bitwa o Leytę, która obejmuje pierwszy powrót generała MacArthura do Filipin 20 października 1944 roku, miały miejsce na wyspach Visayas, archipelagowych, środkowych Filipinach. Tymczasem inwazja Zatoki Lingayeńskiej, w której MacArthur podobnie dramatycznie ląduje na głównej wyspie Luzon, miała miejsce 9 stycznia 1945 roku.
W początkowej scenie parady pokazano maszerujących żeńskich kadetów. Takie postanowienie zostało wydane w 1962 roku. Tymczasem żeńscy kadeci nie zostali dopuszczeni do West Point d 1976 roku.
Na ścianie statku, podczas spotkania Pearl Harbor FDR, Nimitza i MacArthura, wisi obraz przedstawiający Baltimore Class Heavy Cruiser USS Los Angeles (CA-135), który został zamówiony 22 lipca 1945 roku, więc za późno na drugą wojnę światową, ale wygrał 5 bitewnych gwiazd za wojnę koreańską.
Mundur radzieckiego porucznika Kuzma N. Derevyanko został w filmie błędnie zaprezentowany. Posiada naramienniki starszego radzieckiego porucznika zamiast generała porucznika.
Zdjęcia do filmu „Generał MacArthur” nagrywano w Stanach Zjednoczonych: w Kalifornii (w miastach: Arcadia, San Diego, Sierra Madre), Nowym Jorku (w bazie wojskowej West Point) i Waszyngtonie (w mieście Bremerton).
Film „Generał MacArthur” otrzymał mieszane recenzje. Obecnie posiada 63% w rankingu Rotten Tomatoes.

„Generał MacArthur” - nagrody

Odtwórca tytułowej roli w filmie biograficznym „Generał MacArthur” zdobył nominację do Złotych Globów w 1978 roku w kategorii Najlepszy aktor w dramacie.

Generał MacArthur
Tytuł oryginalny

MacArthur

Gatunek

biograficzny, dramat, wojenny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1977

Data światowej premiery

30.06.1977

Czas trwania

130 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada
d24wxup

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24wxup
d24wxup
d24wxup