Trwa ładowanie...
d40s9q4

Generał MacArthur

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Film wojenny przedstawiający życie generała Douglasa MacArthura
d40s9q4
3
WP Film
Źródło: WP Film

„Generał MacArthur” – opis

Film wojenny „Generał MacArthur” w reżyserii Josepha Sargenta powstał w 1977 roku. To historia życia generała Douglasa MacArthura (w tej roli Gregory Peck), który był naczelnym dowódcą sił alianckich w trakcie drugiej wojny światowej oraz głównodowodzącym siłami ONZ w wojnie koreańskiej. Akcja filmu „Generał MacArthur” rozpoczyna się w momencie upadku Filipin w 1942. Fabuła prezentuje całą karierę dowódcy: począwszy od drugiej wojny światowej, aż do momentu zwolnienia go ze służby przez prezydenta Harry'ego Trumana (w tę postać wcielił się Ed Flanders).

„Generał MacArthur” - ciekawostki

Do roli tytułowego bohatera generała Douglasa MacArthura pretendowali Marlon Brando, Cary Grant, John Wayne i George C. Scott.
W realizacji filmu „Generał MacArthur” nie można było ustrzec się kilku błędów. Mianowicie, dociekliwi odbiorcy mogą zauważyć, że generał MacArthur w 1950 roku korzysta z mapy, na której zaznaczona jest linia demarkacyjna w rzeczywistości wyznaczona dopiero trzy lata później.
Początek filmu ukazuje japońskie bombardowanie, jednak co ciekawe, widać tylko nadlatujące samoloty i eksplozję na ziemi – gdzie są bomby?
W produkcji „Generał MacArthur” wspomina się o lądowaniu na wyspę Luzon z zatoki Leyte. W rzeczywistości dwa wspomniane obiekty znajdują się setki kilometrów od siebie.
Aktorowi wcielającemu się w postać tytułowego bohatera początkowo rola nie przypadła do gustu. Jednak jak twierdzi, podczas kręcenia filmu poznał lepiej postać generała i docenił trudności i wyzwania, jakim musiał on sprostać w trakcie służby wojskowej.
Podczas spotkania w Pearl Harbor, w którym uczestniczyli Prezydent Stanów Zjednoczonych Roosevelt, admirał Nimitz i generał MacArthur, którego tematem była dyskusja o strategii Wschodniej Azji, MacArthur wskazuje na Zatokę Lingayen w Zachodnim Luzonie, nazywając ją Zatoką Leyte i odnosi się do niej jako miejsca jego ponownego wjazdu na Filipiny. Bitwa o Zatokę Leyte i bitwa o Leytę, która obejmuje pierwszy powrót generała MacArthura do Filipin 20 października 1944 roku, miały miejsce na wyspach Visayas, archipelagowych, środkowych Filipinach. Tymczasem inwazja Zatoki Lingayeńskiej, w której MacArthur podobnie dramatycznie ląduje na głównej wyspie Luzon, miała miejsce 9 stycznia 1945 roku.
W początkowej scenie parady pokazano maszerujących żeńskich kadetów. Takie postanowienie zostało wydane w 1962 roku. Tymczasem żeńscy kadeci nie zostali dopuszczeni do West Point d 1976 roku.
Na ścianie statku, podczas spotkania Pearl Harbor FDR, Nimitza i MacArthura, wisi obraz przedstawiający Baltimore Class Heavy Cruiser USS Los Angeles (CA-135), który został zamówiony 22 lipca 1945 roku, więc za późno na drugą wojnę światową, ale wygrał 5 bitewnych gwiazd za wojnę koreańską.
Mundur radzieckiego porucznika Kuzma N. Derevyanko został w filmie błędnie zaprezentowany. Posiada naramienniki starszego radzieckiego porucznika zamiast generała porucznika.
Zdjęcia do filmu „Generał MacArthur” nagrywano w Stanach Zjednoczonych: w Kalifornii (w miastach: Arcadia, San Diego, Sierra Madre), Nowym Jorku (w bazie wojskowej West Point) i Waszyngtonie (w mieście Bremerton).
Film „Generał MacArthur” otrzymał mieszane recenzje. Obecnie posiada 63% w rankingu Rotten Tomatoes.

„Generał MacArthur” - nagrody

Odtwórca tytułowej roli w filmie biograficznym „Generał MacArthur” zdobył nominację do Złotych Globów w 1978 roku w kategorii Najlepszy aktor w dramacie.

Generał MacArthur
Tytuł oryginalny

MacArthur

Gatunek

biograficzny, dramat, wojenny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1977

Data światowej premiery

30.06.1977

Czas trwania

130 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40s9q4
d40s9q4
d40s9q4