Trwa ładowanie...
d1hgfyw

Generał. Zamach na Gibraltarze

Najnowsze informacje
3.1
(70 głosów)
Oceń:
1
1
d1hgfyw

Film opowiada o ostatnich dniach życia generała Sikorskiego (w tej roli Krzysztof Pieczyński), tuż przed katastrofą gibraltarską. Wodzowi towarzyszy córka Zofia (Kamilla Baar) i ekipa najbliższych współpracowników. Wszyscy goszczą w pałacu gubernatora Gibraltaru Masona Macfarlane'a (Jerzy Grałek), który ma nakłonić Sikorskiego do oddania dokumentów świadczących o morderstwie oficerów polskich w Katyniu.

Gdy ten stanowczo odmawia, w plan zostaje wdrożony zamach na Generała, który był przygotowywany od paru miesięcy. Nosił kryptonim "Mur". Kto za nim stał? Kto go wykonał i jak przebiegał? Czy Zofia też była na pokładzie Liberatora? Równolegle pokazane są losy polskiego kuriera Jana Gralewskiego (Tomasz Sobczak) i jego żony Alicji Iwańskiej (Marieta Żukowska). Jan Gralewski miał ostrzec Generała przed zamachem, a w istocie odegrał zaskakującą rolę w mistyfikacji gibraltarskiej.

Na początku września 2008 roku katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie śmierci generała Sikorskiego. Skutkiem działań prokuratury doszło do ekshumacji Generała na Wawelu, a katastrofa gibraltarska wzbudziła żywe zainteresowanie opinii publicznej.

Do dzisiaj toczy się dyskusja wokół śmierci Sikorskiego. Liczne dokumenty w brytyjskich archiwach wciąż są utajnione i nie wiadomo czy kiedykolwiek zostaną upublicznione. Prokuratura i IPN nadal prowadzą działania zmierzające do wyjaśnienia okoliczności śmierci Naczelnego Wodza i jego najbliższych współpracowników w Gibraltarze w lipcu 1943 roku. Scenariusz filmowy powstał na podstawie badań Dariusza Baliszewskiego, według którego generał Sikorski został zamordowany przed katastrofą gibraltarską.

Generał. Zamach na Gibraltarze
Tytuł oryginalny

Generał. Zamach na Gibraltarze

Gatunek

historyczny, polityczny, wojenny

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2009

Data światowej premiery

03.04.2009

Obsada

Podziel się opinią

1
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hgfyw
d1hgfyw
d1hgfyw