Trwa ładowanie...
dlip3ry

Gianni Amelio

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
dlip3ry

Włoski reżyser i scenarzysta. Jest jednym z najczęściej nagradzanych współczesnych reżyserów włoskich. Uważany jest (razem z Tornatore, Benignim, Avatim oraz Rubinim) za jednego z czołowych twórców włoskiego kina lat 90-tych.

Gianni Amelio urodził się 20 stycznia 1945 roku w San Pietro we Włoszech.Jego ojciec wyjechał do Argentyny, gdy Gianni był mały – wychowywała go matka i babcia. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Rzymskim. W początkach swojej kariery pracował jako asystent reżysera z Vittorio de Seta oraz Lilianą Cavani.

Zadebiutował filmem „Koniec gry” zrealizowanym w 1970 roku. Renomę międzynarodową przyniosły mu takie obrazy jak „Miasto słońca”, „Śmierć przy pracy” i „Mały Archimedes”.Uznanie krytyki zdobył po zrealizowaniu nawiązującego do neorealizmu filmu „Złodziej dzieci”, nagrodzonego na MFF Cannes.

Z kolei nominację do Oskara oraz Europejską Nagrodę Filmową przyniosły mu „Otwarte drzwi” (1990), zaś kolejne trofea wywiózł aż trzykrotnie z Wenecji za „Lamericę”, „Klucze do domu” i „Tak się śmiali”.

Amelio był członkiem jury podczas Festiwalu w Cannes w 1995 roku. W 2006 roku wyreżyserował swój ósmy film pt. „Zagubiona gwiazda”. Od 2009 roku jest dyrektorem Festiwalu w Filmowego w Turynie.

Gianni Amelio z powodzeniem sięga po różne gatunki filmowe – równie chętnie tworzy obrazy metafizyczne, dramaty psychologiczne czy współczesne moralitety.

dlip3ry
dlip3ry
dlip3ry
dlip3ry