Gliński łączy Filmotekę Narodową i NInA

Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny - tak ma się nazywać instytucja, która powstanie z połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego - poinformował w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin na posiedzeniu senackiej komisji kultury.

Gliński łączy Filmotekę Narodową i NInA
Źródło zdjęć: © PAP

13.12.2016 13:38

NInA ma wspaniały sprzęt i doświadczenia w cyfryzacji, a Filmoteka potężne zasoby, które cyfryzacji wymagają - uzasadniał konieczność połączenia obu instytucji.

Podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Jarosław Sellin przypominał: "W połowie roku zdecydowaliśmy się na połączenie dwóch instytucji kultury, które należą do ministra kultury. Mówię o funkcjonującej już ponad 60 lat Filmotece Narodowej i funkcjonującym od 10 lat Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Obie te instytucje mają oczywiście swoje tradycje. Filmoteka głównie służy do utrzymywania dziedzictwa narodowego w dziedzinie kinematografii. A Narodowy Instytut Audiowizualny do nagrywania nowych produkcji, również filmowych, teatralnych, muzycznych, ale też cyfryzacji tych zasobów, by były dostępne jak najszerszej publiczności" - mówił Sellin.

Jak zaznaczył uznano, że dla dziedzictwa kulturowego lepsze efekty przyniesie "synergia działań" tych dwóch instytucji. "Ponieważ NiNA ma wspaniały sprzęt, wspaniałe doświadczenia cyfryzujące, a Filmoteka ma potężne zasoby, które wymagają cyfryzacji, więc połączenie tych instytucji przyniesie po prostu duże korzyści dla szybszego udostępniania polskiego dorobku kinematograficznego i tworzenia kolejnych zasobów w następnych latach" - uzasadniał.

Proces łączenia obu instytucji ma się zakończyć 1 marca 2017 r., kiedy to powstanie nowa instytucja pod nazwą Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny (w skrócie FINA).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)