Grochowska w norweskim filmie na warszawskim festiwalu

Agnieszka Grochowska - znana m.in. z "Samotności w sieci", "Pręgów" i serialu "Zaginiona" - zagrała jedną z głównych ról w norweskim filmie "Upperdog" w reżyserii Sary Johnsen, który bierze udział w konkursie o nagrodę Warsaw Grand Prix 25. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Grochowska w norweskim filmie na warszawskim festiwalu
Źródło zdjęć: © AKPA

16.10.2009 15:15

Film opowiada historię przyrodniego rodzeństwa, Axela i Yanne, które po śmierci matki zostało rozdzielone i adoptowane przez norweskie rodziny. Dorosła Yanne poznaje polską imigrantkę Marię. Dziewczyna postanawia pomóc rodzeństwu ponownie się połączyć, jej działania uruchamiają łańcuch wydarzeń, które zmienią życie wielu osób. Otwartość i energia Marii kontrastują ze skrytością Norwegów.

"Kontrast między norweskim i polskim temperamentem jest celowym zabiegiem" - powiedziała PAP Agnieszka Grochowska. "Odgrywana przeze mnie postać jest dużo bardziej energetyczna i nastawiona na przewalczenie przeciwności i tak było to odbierane w Norwegii" - wyjaśniła. "Na premierze w Oslo film spotkał się z nieprawdopodobnie dla mnie przyjemnym odbiorem" - wyznała. Grochowska podkreśliła, że wiarygodność postaci była możliwa dzięki dobremu scenariuszowi.

Filmowa Maria pracuje w Norwegii na dwa etaty. Sprząta w domu u zamożnych Norwegów i dorabia w azjatyckiej restauracji. "Na takiej pozycji jak moja bohaterka jest w Norwegii bardzo dużo ludzi z Polski. Sara (Johnsen - reżeserka i scenarzystka filmu - PAP) pisząc scenariusz chciała, aby był on współczesny i osadzony w obecnych realiach. Stąd też się wzięła postać żołnierza z Afganistanu i stąd też wzięłam się ja" - tłumaczyła Grochowska.

"Jestem bardzo szczęśliwa, że dostałam ten scenariusz. Spodobało mi się, że mogłam zagrać kogoś zupełnie innego niż jestem przyzwyczajona" - powiedziała aktorka. Jak zaznaczyła, do obsady filmu dostała się przez casting, w którym brało udział kilka polskich aktorek. Pytana przez PAP, czemu wybrano właśnie ją, odparła: "Zagrał zestaw aktorów". Na castingu odbywały się próby ze wszystkimi aktorami odtwarzającymi główne role. Grochowską była najbardziej doświadczoną aktorką w obsadzie filmu. "Banq (Chau w roli Yanne) jest piosenkarką i designerką; jest amatorką, nie aktorką, ale jest genialna. Dla dwóch pozostałych aktorów z głównej obsady (Hermann Sabado i Mads Sjogard Pettersen) to był debiut, dlatego podczas castingu ważne było wypróbowanie współpracy całego zespołu" - wyjaśniła.

Dla polskiej aktorki ponad dwumiesięczna praca przy filmie była pierwszą okazją do wizyty w Norwegii. Grochowska zauważyła, że praca na tamtejszym planie jest niezwykle komfortowa.

Pytany przez PAP o dalsze losy filmu producent Christian Fredrik Martin, odparł: "Mamy kilka zaproszeń na festiwale, które rozważamy. (...) To jest pierwszy pokaz filmu poza Norwegią. W moim odczuciu Warszawa jest bardzo dobrym miejscem na pierwszy pokaz, ponieważ historia zawiera wątek naszych wspólnych relacji. (...) W Norwegii żyje ok. 100 tys. Polaków; mają oni ogromny wpływ na nasze społeczeństwo, szczególnie w miastach".

"Ten film idzie o krok dalej w porównaniu z innymi obrazami na ten temat" - powiedział PAP Stefan Laudyn, szef warszawskiego festiwalu. "Jestem bardzo zadowolony, że mamy go w repertuarze festiwalu" - podkreślił.

  1. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy potrwa do 18 października; w sumie pokazane zostaną filmy z 57 krajów świata. Tegoroczny festiwal odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Warszawy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. WMFF został zaliczony do trzynastu najważniejszych festiwali filmowych na świecie, m.in. obok Cannes, Berlina i Wenecji. Laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela" Marca Forstera, Jan A.P. Kaczmarek, przewodniczy jury w najważniejszym, międzynarodowym konkursie festiwalu.

Reżyser najlepszego filmu z tego konkursu otrzyma nagrodę Warsaw Grand Prix w wysokości 100 tys. zł, ufundowaną przez Miasto Warszawa. Walczyć będzie o nią 17 obrazów, wśród nich dwie animacje: "Esterhazy" Izabeli Plucińskiej, autorki zwiastuna festiwalu, oraz futurystyczna "Metropia" Tarika Saleha. Zdaniem organizatorów, inne ciekawe pozycje tegorocznego programu to m.in. "Kwestia rozmiaru" - komedia o czwórce otyłych przyjaciół z Izraela oraz treningach sumo (Izrael/Francja/Niemcy, reż. Erez Tadmor, Sharon Mamon; Nagroda Publiczności na tegorocznym festiwalu w Karlowych Warach) oraz "Sekret księgi z Wells" - animowana opowieść o celtyckich mnichach i pełnej przygód misji małego chłopca (Irlandia/Francja/Belgia, reż. Tomm Moore, Nora Twomey - Nagrody Publiczności na tegorocznych festiwalach w Annecy i Edynburgu).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)