Trwa ładowanie...
d3v0c72

Helen McCrory

Najnowsze informacje
3.0
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Londyn, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:
Seriale:
d3v0c72

Helen McCrory to angielska aktorka. Jej debiut miał miejsce w 1994 roku w produkcji "Wywiad z wampirem". Rozpoznawalność przyniosły jej role w takich filmach jak "Królowa", "Władcy świata", "Charlotte Gray", "Hugo i jego wynalazek" czy "Skyfall". Wystąpiła też w trzech częściach filmów o przygodach Harry'ego Pottera, gdzie wcieliła się w rolę Narcyzy Malfoy, matki Draco. Ponadto ma na swoim koncie udział w serialach "Peaky Blinders" oraz "Fearless".

Helen McCrory – życiorys

Helen Elizabeth McCrory urodziła się 17 sierpnia 1968 roku w Paddington w Londynie. Jej rodzicami są Anne McCrory, z domu Morgans, oraz Iain McCrory, z zawodu dyplomata pochodzący z Glasgow w Szkocji. Aktorka przyszła na świat jako najstarsza z trójki dzieci pary. Helen McCrory już od najmłodszych lat marzyła o byciu aktorką i występowała między innymi w szkolnych przedstawieniach. W młodości aktorka uczyła się w Queenswood School niedaleko Hatfield, a później spędziła rok we Włoszech. Po powrocie do Wielkiej Brytanii rozpoczęła studia w Drama Centre w Londynie.

Helen McCrory – filmy i seriale

Debiut Helen McCrory na szklanym ekranie miał miejsce w 1993 roku, gdy aktorka pojawiła się w jednym z odcinków serialu "Full Stretch". W tym samym roku można ją było zobaczyć również w epizodycznej roli w serii "Performance". Wcześniej aktorka występowała głównie w spektaklach teatralnych i zdobyła kilkanaście nagród za swoje osiągnięcia w tej dziedzinie sztuki. W 1994 roku Helen McCrory zadebiutowała z kolei na dużym ekranie w filmie "Wywiad z wampirem". Pojawiła się też w obrazach "Uncovered", "The James Gang" i "Dad Savage", jednak były to dopiero początki jej drogi do sławy.

W kolejnych latach Helen McCrory wystąpiła w takich produkcjach jak "Przetrzymać tę miłość", "Casanova" czy "Królowa", z których ostatnia została bardzo ciepło przyjęta przez fanów i krytyków. W 2007 roku aktorka otrzymała rolę w obrazie "Zakochana Jane", gdzie wystąpiła u boku Anne Hathaway. Dwa lata później McCrory wcieliła się w rolę Narcyzy Malfoy w hitowej produkcji "Harry Potter i Książę Półkrwi". W tę postać wcieliła się ponownie w kolejnych latach, przy okazji obu części filmu "Harry Potter i Insygnia Śmierci". Wcześniej wystąpiła także w obrazie "Zakochany głupiec", a ponadto udzieliła głosu jednej z postaci filmu animowanego "Fantastyczny pan Lis".

W 2011 roku, oprócz udziału w drugiej części ostatniego filmu z serii przygód o Harrym Potterze, Helen McCrory zagrała w filmie "Hugo i jego wynalazek". Rok później otrzymała rolę w kolejnej odsłonie przygód Jamesa Bonda, "Skyfall". W kolejnych latach pojawiła się też w takich obrazach jak "Odrobina chaosu", "Anioł śmierci", "Zwyczajna dziewczyna" i "Twój Vincent". Jednocześnie role Helen McCrory miały miejsce przez lata także w serialach telewizyjnych. Widzowie mogli obserwować jej poczynania w produkcjach "Anna Karenina", "Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking", "Powrót do życia" czy "Doktor Who". Szczególną popularnością cieszyły się serie "Peaky Blinders", "Dom grozy" oraz "Fearless", które wpłynęły swego czasu na jej rozpoznawalność. W 2019 roku Helen McCrory zagrała w serialu BBC "MotherFatherSon".

Helen McCrory – życie prywatne

Helen McCrory urodziła się w Paddington w Londynie. W lipcu 2007 roku aktorka wyszła za Damiana Lewisa, również aktora. Partner Helen McCrory wystąpił w takich produkcjach jak "Kompania braci", "Homeland", "Wolf Hall" czy "Billions". W 2006 roku Helen McCrory i Damian Lewis doczekali się narodzin swojego pierwszego dziecka, córki Manon. Rok później na świat przyszedł ich syn, Gulliver. Na co dzień para mieszka w północnej części Londynu. W 2017 roku aktorka otrzymała Order Imprerium Brytyjskiego za zasługi dla rozwoju kultury Wielkiej Brytanii.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v0c72
d3v0c72
d3v0c72