Trwa ładowanie...
14-10-2009 17:04

Historia Złotych Kaczek

Historia Złotych Kaczek
d1ojtj5
d1ojtj5

Złote Kaczki magazynu FILM - historia plebiscytu

Jednym z najważniejszych wydarzeń roku dla magazynu FILM jest organizowany przez redakcje plebiscyt Złote Kaczki, które kończą w tym roku 51 lat (przyznawane od 1956 roku). Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia FILM (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego i składu redakcyjnego pism.
W wyborze jurorom miał dopomóc plebiscyt ogłoszony dla czytelników FILMu. Zainteresowanie nim było tak duże (przyszło blisko 14 tysięcy głosów), że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników – Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich. O zaprojektowanie nagrody zwrócono się do rzeźbiarza, profesora Jerzego Jarnuszkiewicza.

Pierwotnie Złote Kaczki były przyznawane w dwóch kategoriach – najlepszy film polski i najlepszy film zagraniczny. Pierwszymi laureatami zostali „Sprawa pilota Maresza“ Leonarda Buczkowskiego i austriacko-jugosłowiański „Ostatni most“ Helmutha Kautnera.
W 1962 roku doszła trzeci kategoria – najlepszy polski film krótkometrażowy. W 1973 roku zamiast Złotych Kaczek FILM ogłosił razem z „Gazeta Zielonogórska“ plebiscyt na parę najpopularniejszych aktorów kina polskiego. Wygrali Barbara Brylska i Jan Englert. W latach 1974 –1975 Złote Kaczki zostały zastąpione przez Złote Kamery przyznawane przez kilkuosobowe jury złożone m. in. z dziennikarzy FILMu. Złote Kamery przypadały w kategoriach najlepszy film polski, najlepszy debiut reżyserski, najlepsze kreacje aktorskie oraz wyróżnienia honorowe dla filmów zagranicznych. W latach 1976 – 1981 Złote Kaczki zniknęły na dobre. Były tylko przyznawane przez redakcje nagrody dla najlepszego filmu polskiego i zagranicznego, najlepszych aktorów i za najlepszy debiut. Złote Kaczki wróciły dopiero po odwołaniu stanu wojennego. Znowu decyzja należała do czytelników, którzy wybierali najlepszy film polski oraz najbardziej lubiana parę aktorów polskiego kina. Od 1992 roku Złote Kaczki z kameralnej uroczystości przerodziły się w
wystawna gale z udziałem największych gwiazd polskiego kina. Retransmisje z wręczania Złotych Kaczek przez wiele lat pokazywała TVP2.

Od lat 90-tych regularnie rozrastała się liczba kategorii, w których przyznawane są Złote Kaczki, wręczano nagrody miedzy innymi dla najlepszego filmu polskiego i zagranicznego, najlepszej aktorki polskiej i zagranicznej, najlepszego aktora polskiego i zagranicznego, najlepszego wydania DVD.
W roku 2007 odbyła się jubileuszowa edycja Złotych Kaczek magazynu Film – Gala 50-lecia, związana z obchodami 50-lecia polskiej szkoły filmowej. Gala transmitowana była na antenie Programu 2 Telewizji Polskiej, gospodarzami uroczystości w Sali Kongresowej PKiN byli Monika Richardson oraz Cezary Pazura. Ta edycja była okazja do wielu wzruszeń związanych z przypomnieniem fragmentów niezapomnianych polskich produkcji filmowych oraz spotkania ze znakomitymi twórcami. Statuetki odbierali miedzy innymi Andrzej Wajda – laureat w kategorii najlepszy film 50-lecia za „ziemie obiecana”, Jerzy Stuhr – laureat w kategorii najlepszy aktor oraz Marek Koterski – laureat w kategorii najlepszy żart za film „Dzień świra”. Na uroczystości nie zabrakło takich osobistości jak: Jerzy Antczak, Jadwiga Barańska, Edyta Górniak, Katarzyna Figura, Jerzy Skolimowski, Zbigniew Zapasiewicz czy Jerzy Hoffman.

d1ojtj5

Złote Kaczki 2008

W roku 2008 przygotowujemy kolejna specjalna edycje plebiscytu Złote Kaczki, związana z obchodami stulecia polskiego kina. 22 października 1908 roku odbyła się premiera filmu „Antoś po raz pierwszy w Warszawie”. I tak to się zaczęło…
Magazyn Film uczci to wydarzenie w 12 listopada w Sali Kongresowej w Warszawie, gdzie odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagród Złote Kaczki magazynu Film – Stulecie Polskiej Komedii. Tegoroczna odsłona plebiscytu i Gali poświecona będzie polskiej komedii stulecia. Przyznane zostaną również nagrody w najważniejszych kategoriach produkcji filmowej ostatniego sezonu. Złote Kaczki dotyczące bieżącej twórczości zostaną ograniczone do kilku nagród, aby w drugiej części uroczystości zachwycić widza tym, czym polskie komedie zachwycały przez lata, znakomitym dowcipem, piosenkami z filmów we współczesnych wykonaniach, wspomnieniami gwiazd. Wyboru laureatów dokonają widzowie TVP, czytelnicy magazynu Film oraz internauci.
Laureatów plebiscytu poznamy podczas finałowej Gali, która dla szerokiego grona miłośników polskiego kina będzie transmitowana w Programie 2 Telewizji Polskiej.
Plebiscyt oraz Gala powstają przy współpracy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym patronem medialnym uroczystości jest Telewizja Polska TVP2.
Gala Złote Kaczki 2008 będzie znakomita okazja do przypomnienia szerokiej publiczności wielu znakomitych obrazów filmowych, choćby we fragmentach. Tym samym dajemy młodszym telewidzom oraz czytelnikom magazynu Film możliwość poznania osób, które na stałe weszły do kanonu twórców polskiej sztuki filmowej.

Kategorie plebiscytu Złote Kaczki 2008:

- Polska Komedia Stulecia
- Reżyser Komediowy Stulecia
- Męska Rola Komediowa Stulecia
- Kobieca Rola Komediowa Stulecia
- najlepszy film sezonu 2007/2008
- najlepszy scenariusz sezonu 2007/2008
- najlepsza aktorka sezonu 2007/2008
- najlepszy aktor sezonu 2007/2008
- najlepsze zdjęcia sezonu 2007/2008

d1ojtj5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ojtj5