Trwa ładowanie...
d1ksj6w

Jacek Sołtysiak

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1ksj6w

Reżyser, scenarzysta, aktor teatralny i telewizyjny. Autor filmów dokumentalnych i programów dla młodych widzów. Szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z działalności w zakresie dubbingu i twórczości dla dzieci.

Jest absolwentem PWST w Warszawie, którą ukończył w 1994 roku. Z telewizyjnym show-biznesem związał się w latach 90-tych, jako jeden z kilkunastu reżyserów i współpracowników reżysera na planie telenoweli „Klan” (1997-2008).

W późniejszych latach rozpoczął współpracę z inną telenowelą - „Samo życie” (2002-2008), gdzie, obok Wojciecha Pacyny i Wojciecha Nowaka, stał się z jednym z głównych reżyserów. Aktorstwo, nie licząc kilku, z reguły niekredytowanych epizodów w serialach „Klan”, „Złotopolscy”, „Boża podszewka”, czy „Dom”, ograniczał niemal wyłącznie do teatru, w tym również do Teatru TV, z którym związany był od 1993 roku. Większe role zagrał m.in. u Filipa Zylbera w sztuce „Od szóstej do szóstej” (1994) i w „Sezonie na dziewczęta” (1995), u Wojciecha Pacyny w „Berenice” (1995), czy Marii Smarz-Koczanowicz w „Naszym mieście” (1997).

Asystował Wojciechowi Pacynie podczas realizacji telewizyjnej adaptacji sztuki „Wieczór z lalką” z udziałem Anny Powierzy oraz Zbigniewowi Zapasiewiczowi – reżyserowi i odtwórcy głównej roli w spektaklu „Kwartet” (2002).

Był reżyserem znanych programów dla dzieci z cyklu „Jedyneczka” i „Domisie” (od 2004 roku). Ten drugi został laureatem Chicago International TV Award w kategorii Najlepszego Programu dla Dzieci w 2005 roku. Sołtysiak, prócz reżyserowania „Domisiów”, udziela również głosu jednemu z bohaterów programu – Panu Kołatce.

Kilkakrotnie wziął udział w dubbingu do fabularnych filmów aktorskich, użyczając głosu postaci Scoopa w kanadyjskim serialu sci-fi dla młodzieży „Eerie, Indiana: Inny wymiar” (1998), kilku bohaterom dokumentalizowanego obrazu „Nascar 3D” (2004) oraz Frankowi Abagnale’owi Jr. w głośnej produkcji „Złap mnie jeśli potrafisz” Stevena Spielberga, z Leonardem DiCaprio w roli Franka (2002).

Wielokrotnie udzielał swojego głosu postaciom z animowanych bajek – Marty’emu w „Powrocie do przyszłości” (1991-1993), Maxowi w disneyowskich filmach: „Goofy i inni” (1992-93), „Goofy w college’u” (2000) i „Cafe Myszka” (2001-2002), Aladynowi w filmie „Aladyn: Powrót Dżafara” (1994), Pinky’emu z „Animaniaków” (1993-98) i kontynuacji „Pinky i Mózg” (1995-98), Charliemu z „Maski” (1995-97), Dexterowi Douglasowi w „Freakazoid!” (1995-97) oraz Małemu Rudolfowi w bajce „Rudolf, czerwononosy Renifer” (1998).

Reżyser i scenarzysta cyklu dokumentalnego „Szansa na życie”, skierowanego do ludzi w podeszłym wieku, cyklu muzycznego „Muzykobranie” oraz telewizyjnego „Balu Mistrzów Sportu”.

Autor filmu „Bieszczadzki Park Narodowy” z Robertem Więckiewiczem w roli wędrowca (2005, nagroda na Festiwalu Filmów Przyrodniczych) oraz reżyser scenicznej komedii muzycznej „Sz jak Szarik” wg scenariusza Jakuba Przebindowskiego (2007).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ksj6w
d1ksj6w
d1ksj6w
d1ksj6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj