Trwa ładowanie...
d2j8gpu

James Frawley

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2j8gpu
WP Film
Źródło: WP Film

James Frawley – kariera aktorska

James Frawley urodził się w Teksasie w 1936 roku. Rozpoczął karierę jako aktor. Uzyskał dyplom z dramatu Carnegie Mellon, a następnie przeniósł się do Nowego Jorku. Tam uczęszczał do Neighborhood Playhouse School of the Theatre i na prywatne lekcje do Lee Strasberga. James Frawley zadebiutował na Boradway'u w 1960 roku w nominowanej do nagrody Tony sztuce „Becket” z Laurencem Olivierem i Anthonym Quinnem w rolach głównych. Następnie dostał rolę w „Anyone can whistle” (1960) i „Arutro Ui” (1963) z Christopherem Plummerem. James Frawley był również członkiem grupy teatralnej „The premise” założonej przez pisarza i reżysera Theodora J. Flickera. Do grupy należeli również Gene Hackman, Buck Henry oraz George Segal. James Frawley napisał pierwszy scenariusz w 1961, kiedy grupa „The Premise” została poproszona o przygotowanie szkicu scenopisarskiego dla programu ABC „Seasons of youth”. James Frawley jako aktor pojawił się w produkcji CBS „Gunsmoke (1955 – 1975) i produkcji ABC „The outer limits”(1962 – 1964). James Frawley został zapamiętany z roli Franka Perry'ego w filmie „Boża krówko, boża krówko” (1963), który opowiada o skutkach rzekomego wybuchu nuklearnego w małej miejscowości.

James Frawley jako reżyser

James Frawley interesował się fotografią i produkcją filmów. Dzięki kamerze pożyczonej od Sydneya Pollacka, James Frawley nakręcił swój pierwszy film krótkometrażowy, który został doceniony przez krytyków na festiwalach filmowych. Występując z „The Premise” James Frawley został dostrzeżony przez producentów, Boba Rafelsona i Berta Schneidera, którzy stwierdzili, że Frawley idealnie nadaje się do wyreżyserowania „The Monkees”. Serial kręcony w latach 1966 – 1968 opowiadał o losach kapeli rockandrollowej. Po sukcesie „The Monkees”, za który James Frawley otrzymał nagrodę Emmy dla najlepszego reżysera komediowego, zrezygnował z aktorstwa. Reżyser miał talent komediowy oraz rozumiał kontrkulturę, dlatego nakręcił serial „That girl” (1966 – 1971), a także film „The Christian Licorice Store” ((1969). W 1979 roku Jim Henson postanowił powierzyć Frawlyowi reżyserię kultowego filmu „The Muppet Show”. Po sukcesie „The Muppet Show”, James Frawley powrócił do kręcenia seriali telewizyjnych. Drugą nominację do nagrody Emmy otrzymał za nakręcenie odcinka pilotażowego Ally McBeal (1997 – 2002). James Frawley był również współprodcentem oraz producentem podwykonawczym licznych produkcji. Pracował z Melem Gibsonem przy wybieraniu obsady do serialu „Zakręcone trio” (2000). Frawley mieszka obecnie w Palm Springs i nie reżyseruje już filmów. Jest jednak stałym gościem na różnych pokazach swojej twórczości.

James Frawley – nagrody:

  • Nagroda Emmy 1967 – za reżyserię serialu „The Monkees”;
  • Avoriaz Fantastic Film Festival 1977 – za reżyserię filmu „Atomowy autobus” (1976).

James Frawley – nominacje:

  • Nagroda Emmy – 1998 – za reżyserię pilotażowego odcinka „Ally McBeal”; 2001 – za reżyserię pilotażowego odcinka serialu Ed (2000);
  • Directors Guild of America 1998 – za reżyserię pilotażowego odcinka „Ally McBeal”;
  • Nagroda Hugo 1980 – za reżyserię „The Muppet Show”.

James Frawley – ciekawostki:

  • James Frawley nie jest spokrewniony z Williamem Frawleyem, który zagrał w filmie „Kocham Lucy” (1951).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8gpu
d2j8gpu
d2j8gpu