Trwa ładowanie...
d41d5zc

Jankesi

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Jankesi to film obyczajowy, przedstawiający relację między amerykańskimi żołnierzami, stacjonującymi na obrzeżach małego miasteczka w południowym Lancashire, a lokalną angielską ludnością. Brytyjczycy do aroganckich jankesów odnoszą się z pogardą. Amerykanów natomiast drażni chłód i zarozumialstwo mieszkańców królestwa. Film skupia się na przedstawieniu trzech romansów, między wojskowymi z USA, a angielskimi kobietami.
d41d5zc
1
filmweb.pl
Źródło: filmweb.pl

Jankesi - fabuła

Jankesi to film obyczajowy, wyreżyserowany przez Johna Schlesingera, bazujący na opowieściach Colina Wellanda. Historia ma miejsce pod koniec II Wojny Światowej w Anglii oraz dotyczy trzech amerykańskich żołnierzy i ich związków z trzema brytyjskimi kobietami o różnym statusie społecznym. Amerykańscy żołnierze, po walkach na froncie, zjeżdżają do bazy na odpoczynek przed kolejną operacją. Po długich trudach wojennych, są stęsknieni bliskości kobiet. Zaś miejscowe kobiety tęsknią za swoimi chłopakami lub mężami, którzy nie wrócili jeszcze z wojny. Film skupia się przede wszystkim na głównym romansie między sierżantem Mattem Dysonem (Richard Gere) i Jean Moreton (debiut Lisy Eichhorn), która jest córką sklepikarzy (Rachel Roberts i Tony Melody). Sierżant zakochuje się w Jean, ale ona ciągle kocha swojego narzeczonego Kena (Derek Thompson), który jeszcze nie również z wojny. W drugim przypadku wyższy stopniem wojskowym, żonaty oficer John (William Devane) przeżywa krótki, intensywny romans z arystokratką Helen (Vanessa Redgrave). Trzecia para to sierżant Danny Rufello (Chick Vennera) i Mollie (Wandy Morgan).

Jankesi - epilog

Wkrótce jednak Amerykanie wyruszają wojskowym pociągiem do południowej Anglii, aby przygotować się do desantu w Normandii, zwanym D-Day. Osobisty upominek z ostatniego dnia przed wyjazdem i wiadomość od Matta, sprawia, że Jean pragnie jeszcze raz go zobaczyć, więc biegnie na dworzec kolejowy, gdzie zgromadziło się już niemalże całe miasteczko. Setki kobiet, niektóre już ciężarne, żegnają się z mężczyznami, których prawdopodobnie już nigdy nie zobaczą. Brytyjki przepychają się między sobą, aby złapać ostatnie, przynajmniej przelotne, spojrzenie swoich amerykańskich chłopaków, zanim pociąg odjedzie. Matt krzyczy z odjeżdżającego pociągu, że wróci.

Jankesi
Tytuł oryginalny

Yanks

Gatunek

obyczajowy, romans, dramat, wojenny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1979

Data światowej premiery

19.09.1979

Data polskiej premiery

19.09.1979

Czas trwania

139 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41d5zc
d41d5zc
d41d5zc