Trwa ładowanie...
22-04-2008 12:01

Janusz Gajos otrzymał statuetkę "Łódzkiej Eureki"

Janusz Gajos otrzymał statuetkę "Łódzkiej Eureki"Źródło: AKPA
d23kp70
d23kp70

Znany aktor i wykładowca łódzkiej "filmówki" Janusz Gajos otrzymał statuetkę "Łódzkiej Eureki", przyznawaną za osiągnięcia w minionym roku w nauce, sztuce i technice. W sumie statuetki otrzymało trzech artystów i cztery zespoły naukowe.

Oprócz Gajosa wyróżniono: Stanisława Kiernera z Akademii Muzycznej w Łodzi, Sławomira Ćwieka z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz zespoły - prof. Marii Giller z Uniwersytetu Łódzkiego, dr. Marka Kozickiego z Politechniki Łódzkiej, Małgorzty Napieralskiej z PŁ oraz dwuosobowy zespół naukowców Adama Piotrowskiego i Andrzeja Napieralskiego z PŁ.

Statuetki wręczono w ramach rozpoczętego w poniedziałek w Łodzi VIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. W programie festiwalu odbywającego się pod hasłem "Łódź w nauce i sztuce europejskiej" znalazło się prawie 300 imprez.

Tegoroczny festiwal potrwa do 28 kwietnia. Imprezy ujęte zostały w kilka bloków tematycznych. W programie festiwalu znalazły się m.in. wykłady, pokazy, wystawy i konferencje naukowe. Na sobotę i niedzielę zaplanowano w łódzkiej Manufakturze piknik naukowy.

d23kp70

Kontynuowany jest - wprowadzony przed rokiem - blok "Nobliści", którego celem jest prezentacja naukowych osiągnięć, będących podstawą przyznania Nagrody Nobla w ubiegłym roku.

Jak twierdzą organizatorzy festiwalu, imprezy zostały przygotowane z myślą o wszystkich grupach wiekowych i społecznych. Ich zdaniem, pozwolą one poszerzyć "zainteresowania i horyzonty myślowe".

W trakcie trwania imprezy można m.in. nauczyć się czytać mapę nieba, poznać działanie aparatu cyfrowego, zobaczyć "jak można narysować dźwięk". Uczestnicy imprezy będą też mogli przygotować numer fikcyjnej gazety tzw. tabloidu.

Dla miłośników rozwiązywania zagadek - także kryminalnych - przygotowano imprezę, podczas której pokazana zostanie analiza pierwiastkowa próbek wkładów długopisowych, na podstawie której można zidentyfikować model długopisu oraz producenta.

d23kp70

Według organizatorów, głównym celem festiwalu jest promocja i popularyzacja osiągnięć łódzkiej nauki, techniki i sztuki wśród mieszkańców regionu. To także okazja do zaprezentowania osiągnięć naukowych wyższych uczelni i placówek naukowych.

Festiwal jest też okazją do pokazania możliwości współczesnej nauki w praktyce; chętni mogą poznać miejsca na co dzień niedostępne - m.in. naukowe laboratoria.

Festiwalowe imprezy odbywają się na wyższych uczelniach, w instytutach naukowo-badawczych, muzeach, teatrach i galeriach. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Co roku uczestniczy w nich kilkanaście tysięcy osób.

d23kp70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23kp70