Jerzy Nasierowski: Najgłosniejszy proces PRL‑u

Jerzy Nasierowski: Najgłosniejszy proces PRL-u
Źródło zdjęć: © Adam Iwański/ newspix.pl
Grzegorz Kłos

27.05.2015 | aktual.: 10.04.2017 14:10

Pokazowy proces Jerzego Nasierowskiego jest uznawany przez historyków za najgłośniejszą sprawę karną w Polsce lat 70. Część z nich jest zdania, że wyrok miał uderzyć w ówczesne środowiska artystyczne i pokazać, że z władzą PRL-u nie ma żartów

Jerzy Nasierowski - arystokrata, uznany aktor, pisarz, obecnie emeryt. Jerzy Urban nazwał go „pierwszym pedałem Rzeczpospolitej”. Spędził ponad 10 lat w więzieniu, oskarżony o współudział w morderstwie, którego de facto nie popełnił. Pokazowy proces Jerzego Nasierowskiego jest uznawany przez historyków za najgłośniejszą sprawę karną w Polsce lat 70. Część z nich jest zdania, że wyrok miał uderzyć w ówczesne środowiska artystyczne i pokazać, że z władzą PRL-u nie ma żartów. Niesłusznie oskarżony, został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Wyrok zaprzepaścił jego aktorską karierę…


Zobacz także:

* * ** [

NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )* * [

PAMIĘTACIE WITIĘ PAWLAKA Z "SAMYCH SWOICH"? ]( http://komediowo.pl/gid,13708823,img,13709100,title,Pamietacie-Witie-z-bdquoSamych-swoichrdquo,galeria.html )* *[

CO SŁYCHAĆ U KASI Z "13 POSTERUNKU"? ZMIENIŁA SIĘ? ]( http://teleshow.wp.pl/13-posterunek-co-sie-dzieje-z-aleksandra-wozniak-6026606755153025g )**

1 / 6

Uroda amerykańskiego amanta

Obraz
© Zespół Filmowy Kamera

Urodzony w 1933 roku Jerzy Nasierowski przyszedł na świat w Grochach w województwie podlaskim. Skończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

Nasierowski zwrócił uwagę publiczności i krytyki swoimi scenicznymi kreacjami. W latach 1957-59 występował w stołecznym Teatrze Powszechnym. Od 1959 do 1962 roku kontynuował karierę w Narodowym.

Obdarzony urodą amerykańskiego amanta, było tylko kwestią czasu, że upomniało się o niego kino.

Zobacz także:


2 / 6

Uwielbiany i ceniony

Obraz
© Adam Iwański/ newspix.pl

Na dużym ekranie Jerzy Nasierowski zadebiutował w filmie Jerzego Passendorfera pt. „Zamach”. Pięć lat później wystąpił w cieszącej się sporą popularnością „Godzinie pąsowej róży” Haliny Bielińskiej.

W filmie zagrały m.in. Elżbieta Czyżewska i Lucyna Winnicka. Obraz został wyróżniony w Cannes, a krytycy nie szczędzili młodemu artyście pochwał.

W ciągu swojej krótkiej kariery pojawił się jeszcze w pięciu filmach – m.in. w „Błękitny pokoju”, „Pieczonej gęsi” czy jednym z odcinków „Stawki większej niż życie” – za każdym razem wzbudzając entuzjazm widowni.

Zobacz także:


3 / 6

25 lat za współudział w zabójstwie

Obraz
© Adam Iwański/ newspix.pl

Wszystko skończyło się w 1973 roku. Jerzy Nasierowski został skazany na 25 lat więzienia za współudział w zabójstwie. O kulisach tamtych wydarzeń aktor wielokrotnie opowiadał na kartach swoich książek oraz w wywiadach, m.in. dla miesięcznika Machina.

W tamtym okresie Nasierowski był człowiekiem majętnym i popularnym. Aktor, który nigdy nie ukrywał swojego homoseksualizmu, zakochał się w 20 lat młodszym hydrauliku. 16-letni kochanek dorabiał sobie jako złodziej i często chodził na „skoki”, zabierając ze sobą aktora.

Artysta zastrzega, że nie kradł dla zysku. Dla Nasierowskiego była to romantyczna przygoda i zabawa. Zabawa, która zakończyła się dla niego tragicznie.

Zobacz także:


4 / 6

Pokazowy proces

Obraz
© Mariusz Kubik

Do wspomnianej tragedii doszło bez udziału Nasierowskiego. Kochanek artysty wraz z kolegą włamali się do mieszkania słynnej aktorki, Miry Zimińskiej. Tam tak mocno zakneblowali jej gosposię, że staruszka zmarła.

O morderstwo oskarżono dwóch pensjonariuszy poprawczaka, którzy przyznali się do winy. Nasierowski nie mógł znieść, że niewinni mężczyźni zostaną skazani i zgłosił się na milicję, podając nazwisko prawdziwego przestępcy. Tam został zatrzymany i oskarżony o współudział.

- […]słynny dziś adwokat Jacek W., ani się nie zająknął, że z własnej woli się wystawiłem, ratując przed szubienicą niewinnych ludzi. Dostałem 25 lat. Proces był jednak pokazowy - posługując się mną, chciano utrzeć nosa elitom artystycznym. Był rok 1973. – powiedział w wywiadzie dla Machiny.

Zobacz także:

* * ** [

NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )* * [

PAMIĘTACIE WITIĘ PAWLAKA Z "SAMYCH SWOICH"? ]( http://komediowo.pl/gid,13708823,img,13709100,title,Pamietacie-Witie-z-bdquoSamych-swoichrdquo,galeria.html )**

5 / 6

10 i pół roku w więzieniu

Obraz
© Adam Iwański/ newspix.pl

Proces Nasierowskiego był jednym z najgłośniejszych w Polsce lat 70. Uważa się, że „pokazówka” miała utrzeć nosa ówczesnemu środowisku artystycznemu. Nasierowski spędził w więzieniu 10 i pół roku.

O jego wcześniejsze zwolnienie starał się m.in. Roman Bratny. Sam aktor twierdzi, że pobyt w zakładzie karnym to jeden z najpiękniejszych okresów w jego życiu.

W 1988 roku wydano jego książkę „Zbrodnia i...”, którą pisał podczas odbywania kary. Nasierowski jest autorem w sumie ośmiu publikacji. Ostatnia - „Romeo i Romeo” – ukazała się w 2007 roku.

Zobacz także:


6 / 6

''Ten pedalski PRL wg Nasierowskiego''

Obraz
© TVP

Na ekrany powrócił w 1993 roku rolą homoseksualisty w filmie „Pora na czarownice”. Później wystąpił m.in. u Zanussiego w „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” oraz w serialu „Boża podszewka”.

Pojawił się też w przedstawieniach w teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Na portalu internetowym Gaylife.pl publikował powieść w odcinkach: "Ten pedalski PRL wg Nasierowskiego".

O aktorze znowu robi się głośno. 1 grudnia w ramach spotkań z cyklu Biografie filmowe. Gwiazdy PRL-u w warszawskim Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat odbędzie się spotkanie z aktorem. Będzie to świetna okazja, aby zadać pytania i posłuchać, co ma do powiedzenia legenda polskiego kina.(gk/mf)

Zobacz także:


Wybrane dla Ciebie
Komentarze (231)