''Jesteś Bogiem'': trzy fragmenty filmu o Paktofonice

Film „Jesteś Bogiem”, opowiadający o losach Magika, Rahima i Fokusa nareszcie został ukończony. Po czterech latach oczekiwania historia składu Paktofonika w reżyserii Leszka Dawida ujrzała światło dzienne i uświetniła galę otwarcia 37. Gdynia Film Festival. Niestety zanim film trafi do polskich kin minie jeszcze trochę czasu, dlatego tym, którzy są go bardzo ciekawi prezentujemy jego trzy fragmenty. Poniżej znajdziecie również recenzję „Jesteś Bogiem”.

''Jesteś Bogiem'': trzy fragmenty filmu o Paktofonice
Źródło zdjęć: © Kino Świat

08.05.2012 17:37

Fragment pierwszy

Katowice, koniec lat 90. Fokus (Tomasz Schuchardt) namawia szkolnego kolegę Magika (Marcin Kowalczyk), już wtedy uznanego rapera legendarnego Kalibra 44, na założenie zespołu. Do składu dołącza mieszkający w położonym nieopodal Mikołowie Rahim (Dawid Ogrodnik). Tak powstaje legendarna Paktofonika, jedna z najważniejszych formacji w historii polskiego hip hopu, na której punkcie zgodnie zwariowała publiczność i krytyka. Jednak scenariusz autorstwa Macieja Pisuka nie próbuje wytłumaczyć kulturowego fenomenu, jaką były bezsprzecznie olbrzymia popularność zespołu i jego wkład w popularyzację undergroundowego wówczas gatunku.

Fragment drugi

„Jesteś Bogiem” to przede wszystkim opowieść o tragicznie zmarłym Piotrze Łuszczu, rodzącej się męskiej przyjaźni i Polsce w dobie rynkowych transformacji. Centralną postacią dramatu jest Magik – z jednej strony charyzmatyczny wizjoner, świadomy artysta i wypluwający z prędkością karabinu maszynowego abstrakcyjne frazeologizmy genialny raper, z drugiej – wrażliwiec i outsider niepotrafiący poradzić sobie z prozą dorosłości, balansujący na granicy szaleństwa, które – jak zdają się sugerować twórcy – być może popchnęło go do samobójstwa. Film Dawida to zapis ostatnich kilku lat życia muzyka, próba przybliżenia jego inspirującej osobowości, trwale odciskającej piętno na wszystkich, z którymi się stykał – od najbliższych po tłumy skandujące jego ksywę na koncertach.

Fragment trzeci

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (169)