Julie Andrews: Alarmujący stan zdrowia legendy kina
20.03.2012 | aktual.: 22.03.2017 20:17
Legendarna Julie Andrews jest uważana za jedną z ostatnich wielkich gwiazd, kwintesencję złotej ery Hollywood – czasów, które bezpowrotnie minęły. Kończąca w tym roku 77 lat Andrews została kilka dni temu sfotografowana na lotnisku LAX w Los Angeles. Kiepska kondycja gwiazdy bardzo zaniepokoiła jej wielbicieli.
Legendarna Julie Andrews jest uważana za jedną z ostatnich wielkich gwiazd, kwintesencję złotej ery Hollywood – czasów, które bezpowrotnie minęły. Kończąca w tym roku 77 lat Andrews została kilka dni temu sfotografowana na lotnisku LAX w Los Angeles. Kiepska kondycja gwiazdy bardzo zaniepokoiła jej wielbicieli.
Wielokrotnie nagradzana Andrews, w ciągu swojej wieloletniej kariery stworzyła niezapomniane kreacje. Najbardziej znane to oczywiście Mary Poppins z ekranizacji dziecięcej prozy Pameli L. Travers oraz Maria z klasycznych „Dźwięków muzyki” w reżyserii Roberta Wise’a.
W 1997 roku gwiazda znana ze swoich możliwości wokalnych, w wyniku nieudanej operacji krtani straciła swój krystaliczny głos. Zdjęcia z lotniska sugerują, że stan zdrowia artystki ponownie uległ pogorszeniu. Świadkowie mówią, że Julie Andrews bardzo się postarzała, nie mogła wstać z wózka o własnych siłach i potrzebowała pomocy…
Skazana na sukces
Urodziła się 1 października 1935 roku w Walton nad Tamizą, w Wielkiej Brytanii. Jej rodzice, jako osoby na co dzień obeznane z muzyką, szybko odkryli niezwykły talent córki. Już jako 12-latka zadebiutowała na londyńskiej scenie, kontynuując karierę przez całe nastoletnie życie.
Z filmem po raz pierwszy zetknęła się w 1949 roku, biorąc udział w realizacji angielskiego dubbingu do animowanej „Róży z Bagdadu”.Parę lat później pojawiła się w pierwszych aktorskich rolach, w telewizyjnych produkcjach: „High Tor” z Bingiem Crosbym (1956) i „Kopciuszek” (1957, nominacja do Emmy).
Debiut na miarę Oscara
Pierwszym występem na dużym ekranie była rola tytułowej „Mary Poppins” w musicalu w reżyserii Roberta Stevensona (1964).
Był to jeden z najbardziej błyskotliwych debiutów w historii kina, który z miejsca przyniósł jej serię najważniejszych nagród filmowych: Oscara, Złoty Glob, nagrodę BAFTA i Golden Laurel Award.
Co ciekawe, aktorka o mały włos nie zrezygnowała z udziału w tej produkcji, w tym samym roku starała się bowiem o rolę Elizy Doolittle w filmowej wersji „My Fair Lady”, którą ostatecznie otrzymała Audrey Hepburn.
Kwintesencja kina
Kolejne lata to okres największej popularności Andrews, co potwierdzić mogą tak ważne nagrody, jak specjalne Złote Globy (Henrietta Awards) i specjalne Golden Laurel Awards (Female Star Award) dla Ulubionej Aktorki, otrzymane pod rząd w latach 1967-68.
Najsłynniejsze produkcje z tamtego czasu z jej gwiazdorskim udziałem, to: musicale Roberta Wise’a „Dźwięki muzyki” oraz „Gwiazda!”, thriller Alfreda Hitchocka „Rozdarta kurtyna” z Paulem Newmanem oraz filmy u George’a Roya Hilla: „Hawaje” i „Na wskroś nowoczesna Lily”.
Począwszy od wojennego dramatu muzycznego „Urocza Lily” (1970, nominacja do Złotego Globu), aktorka rozpoczęła szereg występów w filmach wyreżyserowanych przez świeżo poślubionego Blake’a Edwardsa.
Powrót po 35 latach
Zagrała w sumie w ośmiu filmach męża, z których największym sukcesem cieszył się musical „Victor, Victoria” z Jamesem Garnerem, który przyniósł jej kolejny Złoty Glob i nominację do Oskara (1982). Trzynaście lat później powróciła do tej roli, pojawiając się w scenicznej adaptacji tego musicalu, również w reżyserii męża. Był to jednocześnie wielki powrót Andrews na scenę Broadwayu po 35 latach przerwy.
W 1992 roku była gwiazdą sitcomu „Julie” w jego reżyserii. Zagrała też maleńki epizod jako sprzątaczka w „Śladzie Różowej Pantery” (1982).
W międzyczasie pojawiła się jedynie w trzech filmach innych twórców. Były to komedia romantyczna „Słodki zakład” z Walterem Matthauem (1980), dramat „Duet na jeden instrument” Andrieja Konczałowskiego (1987, nominacja do Złotego Globu) i komedia „Cin Cin” z Marcellem Mastroiannim (1991).
Operacja i załamanie nerwowe
Po ośmiu latach powróciła na ekrany, spotykając się z Jamesem Garnerem na planie telewizyjnego romansu „Niezwykły wieczór” (1999). Dwa lata później spotkała się również z Christopherem Plummerem, gwiazdą „Dźwięków muzyki”, na planie dramatu TV „Nad Złotym Stawem”.
W międzyczasie Julie Andrews przeszła operację gardła, która źle wykonana, niestety na zawsze zrujnowała jej piękny, nieskazitelny sopran.
Aktorka przypłaciła ten fakt załamaniem nerwowym i pobytem w klinice psychiatrycznej.
Kolekcjonuje nagrody!
Największą sławę w ostatnich latach przyniosły jej dwie królewskie role: u boku Anne Hathaway w komedii romantycznej „Pamiętnik księżniczki” Garry’ego Marshalla (2001, sequel 2004) i w obsadzie dubbingu do głośnych animacji „Shrek 2” (2004) i „Shrek Trzeci" (2007) oraz "Shrek Forever" (2010). Była też narratorką filmu fantasy „Zaczarowana” Kevina Limy (2007).
Andrews jest laureatką kilku nagród za całokształt, m.in. Donostia Lifetime Achievement Award na MFF w San Sebastián (2001), Las Vegas Film Critics Society Lifetime Achievement Award (2005) i Screen Actors Guild Life Achievement Award (2007).
Ostatnimi filmi z jej udziałem były familijne „Dobra wróżka” (2010) oraz "Jak ukraść Księżyc" z tego samego roku. (gk/kk)**