Trwa ładowanie...
d3uo3uw

Katarzyna Gniewkowska

Najnowsze informacje
4.6
(112 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Katowice

Filmografia:

Nienasycenie (2003) (Księżna Irina Wsiewołodowna)

Pod Mocnym Aniołem (2014) (Jej mama)

Czarownica (2014) (narrator)

Samo niebo () (Agata)

Szpilki na Giewoncie () (Barbara)

Nieruchomy poruszyciel (2008) (Elżbieta)

Czas honoru () (Maria Konarska)

Między ustami a brzegiem pucharu (1987) (Jadwiga Chrząstkowska)

Taxi A (2007) (Żona Andrzeja)

Jutro idziemy do kina (2007) (Matka Bolesławskiego)

Ekipa () (Julia Rychter)

d3uo3uw

Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka krakowskiej PWST, córka aktora Jerzego Gniewkowskiego.

Urodziła się 25 października 1962 roku w Katowicach, jej rodzina pochodziła ze Śląska. Od czasu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie swoje życie związała z tym miastem. Dyplom aktorski uzyskała w roku 1985. Jeszcze w trakcie studiów dołączyła do zespołu Teatru im. Juliusza Słowackiego, na którego deskach debiutowała w okresie ukończenia studiów i z którym była związana do roku 1987, kiedy to zmieniła angaż i przeniosła się do krakowskiego Teatru Starego.

W tym samym czasie odnotowała debiut filmowy na planie „Komediantki” Jerzego Sztwiertni (jeśli nie liczyć drobnej obecności w serii filmowej „Zdaniem obrony” jeszcze z czasu studiów), a z uwagi na to, że jednocześnie powstał serial telewizyjny na podstawie „Komediantki”, debiutowała równocześnie na małym ekranie. Niemal od razu przyszła propozycja od Zbigniewa Kuźmińskiego i aktorka dostała pierwszą dużą rolę w filmie „Między ustami a brzegiem pucharu” na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny.Niejako z rozpędu zagrała w filmie Juliusza Janickiego „Pomiędzy wilki” i praktycznie wycofała się z udziału w produkcjach filmowych na przeszło dekadę.

Lata dziewięćdziesiąte aktorka poświęciła rozwojowi kariery teatralnej. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej (Starym) brała udział w kilku przedstawieniach rocznie. Bardzo aktywna była także w Teatrze Telewizji, co roku na ekrany wchodził co najmniej jeden spektakl z jej udziałem, a rok 1994 był szczególnie owocny – Gniewkowska zagrała na ekranie aż w czterech przedstawieniach: „Poplątanie z pomieszaniem”, „Prezydencie”, „Starym domu” i w „Weselu Figara”. W 2000 roku została laureatką prestiżowej nagrody teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą rolę w sezonie teatralnym 1999/2000 (Grusza w „Braciach Karamazow” Dostojewskiego w Starym Teatrze w Krakowie).

Po przełomie wieków przypomniała się szerszej publiczności pojawiając się w serialach - „Samo niebo”, „Na dobre i na złe” i „Na Wspólnej”

Rokiem wielkiego powrotu był 2003. Brawurowa rola księżnej Ticonderogi Iriny Wsiewołodowny w onirycznym „Nienasyceniu” wg Witkacego stanowi najlepszy dowód na to, że Gniewkowska nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Od razu pojawiły się propozycje telewizyjne i filmowe. W rok po powrocie aktorka wzięła udział (u boku Anny Polony) w etiudzie Dominiki Montean zatytułowanej „Powiedz coś”, a w 2007 roku na ekrany weszła komedia obyczajowa „Taxi A” Marcina Korneluka.

Widzowie telewizyjni podziwiali Gniewkowską w serialu Agnieszki Holland, Kasi Adamik i Magdaleny Łazarkiewicz „Ekipa”, w gościnnych występach w „Twarzą w twarz” i w ciepło przyjętym filmie Michała Kwiecińskiego „Jutro idziemy do kina”. Rok 2008 przyniósł role w głośnych „Drzazgach” Macieja Pieprzycy, „Małej wielkiej miłości” Łukasza Karwowskiego i „Nieruchomym poruszycielu” Łukasza Barczyka. O aktorce nie zapomniała też telewizja – serial „Czas honoru” typowany jest do rangi przeboju sezonu.

W kolejnych produkcjach Gniewkowska dowiodła tego, że sprawdza się w komediach romantycznych („Nigdy nie mów nigdy”) jak również w poważnych dramatach obyczajowych („Miasto z morza”, na podstawie prozy Fleszerowej Muskat). W 2010 roku na ekrany wejdzie „Mistyfikacja” Jacka Koprowicza w gwiazdorskiej obsadzie. Film został znakomicie przyjęty jeszcze przed premierą.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uo3uw
d3uo3uw
d3uo3uw