Trwa ładowanie...
12-02-2003 17:09

"Katedra" - Oscar dla polskiego animatora?

"Katedra" - Oscar dla polskiego animatora?
d3q5krb
d3q5krb

Nominacja do Oscara dla Katedry - krótkometrażowego filmu animowanego Tomasza Bagińskiego - to wielki sukces tego polskiego rysownika, malarza i animatora. Głównym medium, jakim posługuje się Bagiński, jest komputer.

Katedra to siedmiominutowy film animowany zrealizowany przez Bagińskiego na podstawie opowiadania Jacka Dukaja. Jest określany przez krytykę jako dzieło "plastycznie precyzyjne, wyrosłe z ducha komiksów i filmów fantasy".

Tomasz Bagiński (zdj. PAP/Rafał Guz - Rzeczpospolita) urodził się w Białymstoku, skończył w styczniu 27 lat. Jest artystą samoukiem. Porzucił studia architektoniczne dla robienia filmów. Jego film studencki "Rain" zdobył kilka nagród i stał się dla niego przepustką do firmy Platige Image, w której Bagiński pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby reklamy, kina i telewizji.

Katedra powstawała przez trzy lata (została ukończona w 2002 roku). Zdobyła już kilka znaczących nagród - w tym Best Animated Short na Siggraph 2002, nagrodę główną konkursu Animago 2002 oraz nominacje do kilku konkursów w Europie, z których najważniejsze to LEAF w Londynie (London Effects and Animation Festival), BAF (Bradford Film Festival), Mediarama w Sewilli i ArtFutura w Barcelonie.

d3q5krb

Jak powiedział autor filmu: najtrudniejszym zadaniem podczas pracy nad filmem było animowanie postaci. Pierwsze ruchy bohatera "Katedry" powstawały bardzo powoli i mozolnie. Z czasem jednak rezultaty były coraz bardziej zadowalające aż osiągnęły właściwą formę.

Bagiński podczas pracy nad filmem posługiwał się niemal wyłącznie komputerem. To właśnie maszyny - sprzęt i oprogramowanie umożliwiły urzeczywistnienie jego talentu i przeniesienie niesamowitych obrazów z wyobraźni na ekran. Na film składa się łącznie 9.800 klatek. Każda z nich powstawała w wyniku obliczeń wykonywanych przez komputery. Każda klatka posiada od kilku do kilkudziesięciu warstw.

"Katedra" Bagińskiego na Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2002 otrzymała wyróżnienie za najlepszą animację komputerową. Film nie zdobył jednak głównej nagrody, bo choć profesjonaliści zsiadający w jury uznali go za bardzo efektowny, to krytykowali m.in. za "wewnętrzną pustkę".

Dokładnie 20 lat temu polski twórca Zbigniew Rybczyński otrzymał Oscara, w tej samej kategorii (animowany film krótkometrażowy), za film "Tango".

d3q5krb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q5krb