Trwa ładowanie...
07-07-2006 18:40

Keanu Reeves: Zrobiliśmy pierwszą adaptację prozy Dicka

Keanu Reeves: Zrobiliśmy pierwszą adaptację prozy Dicka
d12pp60
d12pp60

Keanu Reeves uważa, że "Przez ciemne zwierciadło" jest pierwszą adaptacją prozy Phillipa K. Dicka we właściwym znaczeniu tego słowa.

- To zabawne, ale nawet te najlepsze filmy nie są w zasadzie adaptacjami - zauważył aktor. - Są bardziej zainspirowane dziełami Dicka, ale nigdy nie adaptują ich w pełni. Zdecydowanie twierdzę, że po raz pierwszy udało się zrobić prawdziwą ekranizację powieści Philipa K. Dicka.

Gwiazdor nigdy nie ukrywał, że jest wielkim fanem twórczości pisarza. - Dick opowiada wspaniałe historie - zachwyca się Reeves. - Potrafię się odnaleźć w sytuacjach, w jakich stawia swoich bohaterów, znajduję pewne podobieństwa. Uwielbiam styl jego pisarstwa. Ma iście szelmowskie poczucie humoru i jest ironiczny w brutalny sposób. Zawsze skupia się na walce jednostki z siłami, które są poza jej kontrolą i które nią manipulują. Świetnie buduje postacie kobiet i tworzy niezwykłe wątki romansowe. W tym co pisze znajduję siebie.

ZOBACZ GALERIĘ KEANU REEVESA
Dick miał ogromny wpływ na rozwój literatury science fiction i jest powszechnie uważany za geniusza tego gatunku. Jego twórczość zyskała najgorętszych fanów dopiero po jego śmierci w 1982 roku, wcześniej była znana jedynie w wąskim kręgu, zaś sam autor większość życia spędził w biedzie. Jak do tej pory jest jedynym pisarzem gatunku, którego dzieła doczekały się tylu ekranizacji. Do kin trafiło najpierw opowiadanie "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?" jako dziś już kultowy obraz Ridleya Scotta "Łowca androidów". Film zmienił zupełnie podejście ludzi do twórczości Dicka, jednak sam autor nie dożył premiery. Oparte na jego prozie są także między innymi "Pamięć absolutna" z 1990 roku, "Impostor - Test na człowieczeństwo" i "Raport mniejszości" z 2002 oraz "Zapłata" z 2003 roku.

Próby przeniesienia na ekran "Przez ciemne zwierciadło" czyniono już od jakiegoś czasu. Zainteresowani projektem byli George Clooney i Steven Soderbergh. Obraz, który zadebiutuje w kinach 7 lipca ostatecznie wyreżyserował Richard Linklater, na podstawie scenariusza Richarda Linklatera. Obok Reevesa zagrali Robert Downey Jr., Winona Ryder i Woody Harrelson.

d12pp60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12pp60