Kinoterapia czyli lecznicza moc kina

W sobotę 14 marca w ramach projektu "Kinoterapia. Spotkania między kadrami" zaprezentowany zostanie prawie nieznany polskiej publiczności szwedzki film "Darling" w reżyserii Johana Klinga.

"Kinoterapia. Spotkania między kadrami" to projekt, którego celem jest intymne spotkanie z filmem, traktowanym jako współczesny mit, w którym możemy odkryć aspekty własnego losu, szukać analogii w doświadczeniach innych ludzi, zmierzyć się z tkwiącymi w nas stereotypami.

Kinoterapia czyli lecznicza moc kina

10.03.2009 11:14

„Seanse bez popcornu” mają na celu głębszą refleksję w opozycji do pospiesznego i pobieżnego kontaktu z filmem. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na łączenie refleksji kulturoznawczej, filmoznawczej z podejściem psychologicznym. A warsztaty umożliwią zrównoważenie intelektualnej interpretacji opowieści filmowej z emocjonalnym jej przeżywaniem.

Inspiracją dla projektu "Kinoterapia. Spotkania między kadrami" jest kinoterapia w klasycznym swoim wydaniu, która stanowi narzędzie wspomagające proces terapuetyczny. Pokazy połączone z panelami i warsztatami rozwoju osobistego nie stanowią terapii, a raczej propozycję dla osób zainteresowanych samopoznaniem, rozwijaniem umiejętności psychospołecznych i inteligencji emocjonalnej. W ramach cyklu Inność stawiamy pytania: Kim są inni - dlaczego wykluczamy tych, którzy się od nas różnią? Czemu boimy być inni i ukrywamy własną odmienność? Jaki jest koszt wyróżniania się, bycia odmieńcem? Dlaczego częściej szukamy różnic niż podobieństw z innymi ludźmi? Czemu ceniąc oryginalność, wybieramy często banał i zamiast własnego scenariusza życia gramy cudzy?

"Darling" w reżyserii Johana Klinga

Johan Kling, uznany na festiwalu w Cannes 2007 za najciekawszą osobowość nowego kina, opowiada współczesną historię rozgrywającą się w Sztokholmie. Podążamy za losami Evy, atrakcyjnej dziewczyny z wyższych sfer, i Bernarda, bezrobotnego, rozwiedzionego 60-latka. Należą do dwóch różnych światów. Nie łączy ich nic oprócz tego, że oboje są samotni. Na skutek nieoczekiwanego splotu okoliczności, ich ścieżki przecinają się. Obraz świata chłodnych i powierzchownych relacji, samotności współczesnego człowieka. Film o spotkaniu innego, które nie prowadzi do spektakularnych zmian, zrozumienia siebie nawzajem, ale przesiąknięte jest tęsknotą za prawdziwymi relacjami i brakiem odwagi na nie.

Film będzie można zobaczyć 14 marca o godzinie 11 w Kino.Lab (CSW Zamek Ujazdowski).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)