Trwa ładowanie...
d5tvs6w
01-12-2006 10:44

KRRiT przedłużyła koncesję dla TV4

d5tvs6w
d5tvs6w

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednogłośnie przedłużyła w czwartek spółce Polskie Media koncesję na nadawanie programu telewizji TV4 - poinformował członek KRRiT Tomasz Borysiuk. Zgodnie z wnioskiem nadawcy koncesję przedłużono do 2 lutego 2009 r.

Za przedłużeniem koncesji głosowali czterej obecni członkowie Rady. W posiedzeniu nie brała udziału przewodnicząca KRRiT Elżbieta Kruk.

"Prawo zwyciężyło" - powiedział na wieść o przedłużeniu koncesji TV4 członek rady nadzorczej Polsatu (stacji programowo i reklamowo powiązanej z TV4) Józef Birka.

"Dla mnie, z punktu widzenia prawnego, sytuacja od początku była jednoznaczna i takiego rozstrzygnięcia oczekiwałem. Muszę wyrazić ogromny szacunek dla tych, którzy tak zadecydowali, bo to znaczy, że kierowali się przede wszystkim i wyłącznie literą prawa" - podkreślił.

d5tvs6w

Decyzja w sprawie koncesji dla TV4 odwlekała się od kilku miesięcy, podczas których KRRiT zamawiała kolejne ekspertyzy prawne, mające pomóc w rozstrzygnięciu, czy Rada może przedłużyć koncesję na kolejne dwa lata, czy też powinna rozpisać konkurs na zwalniane przez nią w marcu częstotliwości.

Problem polegał na tym, że zgodnie z nową ustawą o radiofonii i telewizji, Polskie Media powinny złożyć wniosek o przedłużenie koncesji najpóźniej na rok przed upływem obecnej koncesji, która obowiązywała do 19 marca 2007 r. Polskie Media nie zrobiły tego w tym terminie. Jak wyjaśnia jednak Birka, jeszcze do 19 marca z ustawy medialnej wynikało, iż roczne wyprzedzenie w składaniu wniosku dotyczy jedynie nadawców społecznych.

Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy Trybunał Konstytucyjny w opublikowanym 29 marca wyroku stwierdził, że roczne wyprzedzenie w sprawie wniosków o przedłużenie koncesji dotyczy także nadawców komercyjnych. Wyrok Trybunału opublikowano jednak dopiero 10 dni po 19 marca, czyli po terminie, do którego należałoby złożyć wniosek o wydłużenie koncesji.

"Jedynym sposobem naprawienia tej luki czasowej było przedłużenie koncesji na kolejne dwa lata. Zwłaszcza, że grudniowa nowela ustawy o rtv wprowadziła jednolity termin dla koncesji telewizyjnych czyli 10 lat. Tymczasem koncesja TV4 udzielona była na osiem lat, więc drugim argumentem było właśnie dostosowanie tej koncesji do istniejącego stanu prawnego" - uważa Birka.

d5tvs6w

Gdyby nie wyrok Trybunału, TV4 musiałaby w marcu, po upływie czasu dotychczasowej koncesji, na nowo starać się o przyznanie koncesji, rywalizując przy tym o częstotliwości z innymi potencjalnie zainteresowanymi nadawcami.

Obecnie by utrzymać koncesję wystarczy, że przed upływem 2 lutego 2008 r. TV4 złoży w KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji. Koncesja nie może być powtórnie przyznana tylko gdy wydano prawomocne orzeczenie zakazujące nadawcy wykonywania koncesji lub rażąco naruszył on jej warunki.

TV4, należąca do spółki Polskie Media, powstała 1 kwietnia 2000 roku z przekształcenia Naszej TV i Polsatu 2. Spółka Polskie Media choć nie jest powiązana kapitałowo z Polsatem, to ściśle z nim współpracuje np. wspólnie kupując programy.

Według samej stacji program TV4 za pomocą nadajników naziemnych, sieci kablowych i satelity dociera do 73 proc. gospodarstw domowych w Polsce.

d5tvs6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj