Trwa ładowanie...
dwyh6h2

Lainie Kazan

Najnowsze informacje
4.4
(7 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Nowy Jork, USA

Filmografia:
Seriale:

Współczesna rodzina (Eleanor)

Życie przede wszystkim (Pani Biancavilla)

Brzydula Betty (Dina Talercio)

Columbo (Valerie Kirk)

Orły z Bostonu (Sędzia Paula Stern)

Chirurdzy (CJ)

Gotowe na wszystko (Maxine)

Beverly Hills, 90210 (Rose Zuckerman)

Pomoc domowa (Ciocia Freida)

Dotyk anioła (Doris)

Will i Grace (Ciotka Honey)

dwyh6h2
Wikimedia Commons CC BY 2.5
Źródło: Wikimedia Commons CC BY 2.5

Lainie Kazan to amerykańska piosenkarka i aktorka, urodzona 15 maja 1940 roku w Nowym Jorku.

Lainie Kazan – życiorys

Rodzice Lainie Kazan to Carole i Ben Levine. Jej matka pochodziła z sefardyjskiej rodziny żydowskiej z Jerozolimy. Ojciec Lainie Kazan, aszkenazyjczyk żydowskiego pochodzenia, pracował jako księgowy. Lainie Kazan opisała swoją matkę jako "neurotyczną, delikatną i artystyczną". Lainie Kazan jest absolwentką Hofstra University w Hempstead. Poślubiła Petera Danielsa w 1971 roku. W 1989 roku została wdową po śmierci męża na raka płuc. Z nim aktorka ma jedno dziecko, Jennifer, została także babcią. Lainie Kazan jest członkiem zarządu Fundacji Młodych Muzyków, AIDS Project LA i B'nai Brith. Aktorka cierpi na zakrzepicę żył głębokich.

Lainie Kazan – kariera zawodowa

Debiutem aktorskim Lainie Kazan był występ na Broadwayu w 1961 roku w musicalu The Happiest Girl in the World. Wśród teatralnych ról Lainie Kazan można wymienić rolę w spektaklu Zabawna dziewczyna. Po sukcesach teatralnych postanowiła spróbować sił jako piosenkarka.

W filmach i serialach telewizyjnych zaczęła pojawiać się w połowie lat 60. Najbardziej znaczące role Lainie Kazan przypadły na lata 80. Wśród najciekawszych można wymienić występy w filmach: Dwudziesta dziewiąta ulica, Wariatki, Moje wielkie greckie wesele czy Mój najlepszy rok. Gościnnie pojawiała się w takich produkcjach, jak Pomoc domowa, Sekrety Weroniki, St. Elsewhere, The Paper Chase, Dotyk anioła, Brzydula Betty czy Will i Grace. Pojawiła się wraz z Kevinem Jamesem w dwóch odcinkach jego serialu Diabli nadali jako niegdyś sławna piosenkarka Ava St. Clair. Jako dożywotni członek Actors Studio, Lainie Kazan powróciła na Broadway aby odtworzyć swoją filmową rolę w muzycznej adaptacji Mojego najlepszego roku.

Lainie Kazan – nagrody i wyróżnienia

Drugoplanowa rola w filmie Mój najlepszy rok przyniosła jej nominację do Złotego Globu w 1983 roku. Z kolei występ w broadwayowskiej adaptacji teatralnej filmu zagwarantował jej nominację do nagrody Tony. Ponadto, Lainie Kazan jest zdobywczynią nagród LA Femme Filmmaker, nagrody Susan B. Anthony 'Failure is Impossible' oraz wyróznienia FilmOut Festival. Za gościnny występ w serialu St. Elsewhere (1982) została nominowana do nagrody Emmy.

Lainie Kazan – ciekawostki

Lainie Kazan pozowała w październikowym numerze Playboya w 1970 roku.

Została przedstawiona w książce Funny Ladies autorstwa Stephena M. Silvermana.

Przyjaźni się z Michele Lee.

W filmie Wariatki (1988) Lainie Kazan grała matkę bohaterki, granej przez Bette Midler, chociaż w rzeczywistości Lainie Kazan jest tylko 5 lat starsza od Bette.

Lainie Kazan pojawiała się w Catalina Jazz Club w Hollywood w Kalifornii.

Uczy teatru w Hofstra University w Hempstead w Nowym Jorku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwyh6h2
dwyh6h2
dwyh6h2