Laureaci konkursu filmów niezależnych w Koninie
Filmy "Jubilatka" i "Brzydkie słowa" zdobyły Grand Prix zakończonego w niedzielę w Koninie (Wielkopolska) 56. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby.
"Jubilatka" Wojciecha Wikarna z Bierunia zdobyła najwyższe uznanie jury w kategorii filmów niezależnych, a "Brzydkie słowa" Marcina Maziarzewskiego z wydziału radia i telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - w kategorii filmów studentów szkół filmowych.
W obu kategoriach przyznano także po trzy nagrody. Troje młodych filmowców otrzymało wyróżnienia.
Miłośnicy filmu obejrzeli w tym roku 58 obrazów. Oceniało je profesjonalne jury: Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy), Sławomir Fabicki (reżyser, scenarzysta), Mikołaj Jazdon (filmoznawca) i Stanisław Puls (popularyzator polskiego kina niezależnego). Oceniający uznali, że w tegorocznym konkursie odczuwano "niedosyt nowych propozycji formalnych i tematycznych", ale podkreślili "wyrównany poziom zaprezentowanych filmów".
Już podczas trwania konkursu odbywały się "omówienia" filmów po każdym bloku projekcyjnym, które filmowcy-amatorzy uznają jako niezwykle ważny element rywalizacji, pozwalający na pogłębienie ich warsztatowych umiejętności.
Tegorocznemu konkursowi towarzyszyły też warsztaty filmowe, dwa pokazy specjalne oraz projekcja filmu F.W. Murnau "Nosferatu - symfonia grozy" z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Rafała Rozmusa. Z okazji 100 lat polskiego filmu otwarto wystawę poświęconą tej rocznicy. Ekspozycja przedstawia w porządku chronologicznym wybrane, najważniejsze filmy z lat 1908 - 2008. Jest to krótka historia filmu opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji i dialogów z filmów.
Na konkursach w Koninie prezentowane są zawsze filmy dokumentalne, fabularne i animowane, których autorami są głównie młodzi ludzie. Konsekwentnie przestrzeganą zasadą jest niedopuszczanie do konkursu filmów zrealizowanych przez zawodowych twórców, czy też filmów zrealizowanych dla celów komercyjnych.
Konińskie konkursy odwiedzali wybitni twórcy, swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami dzielili się w ostatnich latach m.in. Jan Peszek, Jan Machulski, Magdalena Łazarkiewicz, Michał Rosa, Piotr Dumała, Michał Chaciński i inni.
Patronat artystyczny nad imprezą sprawowała Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (PWSzFTviT) w Łodzi. Od 2006 r. z inicjatywy organizatorów tej najstarszej w kraju imprezy poświęconej kinu niezależnemu - Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - Konkurs nosi imię prof. Henryka Kluby.
Patron był reżyserem filmowym, aktorem i pedagogiem, wieloletnim rektorem PWSzFTviT. Przewodniczył pracom konkursowego jury. Zmarł nagle w Koninie, podczas 51. edycji konkursu, w wieku 74 lat. Według organizatorów, profesor był prawdziwym przyjacielem zwłaszcza młodych twórców filmowych.
Zobacz także:
**[
LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[
PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[
WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[
POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) **