"Lekcja białoruskiego" z nagrodą specjalną
Polski film dokumentalny "Lekcja białoruskiego" w reżyserii Mirosława Dembińskiego, opowiadający o wystąpieniach młodzieży białoruskiej przeciwko reżimowi prezydenta Łukaszenki, otrzymał nagrodę specjalną na festiwalu VIII Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy" w Lublinie.
O nagrodzie poinformowała w poniedziałek Katarzyna Pergół ze Studia Filmowego "Everest" z Łodzi, którego właścicielem jest Dembiński.
"Lekcję białoruskiego" uhonorowano w Lublinie Nagrodą Specjalną Dla Najlepszego Filmu Polskiego, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF). Dembińskiego doceniono za zajęcie w tym dokumencie "mocnego stanowiska w słusznej sprawie".
Festiwal odbył się w dniach 28 marca - 1 kwietnia. Zaprezentowano na nim filmy m.in. z: Polski, USA, Chorwacji, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Węgier, Iranu, Holandii i Australii.
"Lekcja białoruskiego" jest dokumentalnym zapisem protestów białoruskiej młodzieży przeciw reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Film powstawał w okresie od maja 2005 r. do marca 2006 r. Autorami zdjęć są Maciej Szafnicki i Michał Ślusarczyk.
Asystentem Dembińskiego przy realizacji filmu był Piotr Dudanowicz, student Uniwersytetu Warszawskiego, zatrzymany 21 marca 2006 r. w okolicach Placu Październikowego w Mińsku i umieszczony przez miejscowe władze na 15 dni w areszcie. Trzy dni później, podczas likwidacji miasteczka namiotowego na Placu Październikowym, zatrzymano byłego ambasadora Polski na Białorusi, Mariusza Maszkiewicza.
"Lekcję białoruskiego" nagradzano na festiwalach filmowych już kilkakrotnie - przyznano jej m.in., w marcu, prestiżową Nagrodę Vaclava Havla na Festiwalu Praw Człowieka "One World" w Pradze. Dokument był pokazany również przez kilka zagranicznych telewizji, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Estonii, na Litwie i Łotwie.