Magdalena Popławska: Laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2011
Aktorka zwyciężyła dzięki roli w debiucie Arkadiusza Jakubika, „Prosta historia o miłości”. Sama zainteresowana nie była obecna na uroczystej gali
Tegoroczne Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego zostały wręczone. Główna nagroda, przyznawana młodej wybitnej indywidualności aktorskiej, tym razem przypadła w udziale Magdalenie Popławskiej. Jak wyjawił Marian Opania, obrady były bardzo burzliwe.
- Na początku wybraliśmy dwoje aktorów, a po kłótniach i zawirowaniach stosunkiem głosów 3 : 2, o przysłowiową pierś, zwyciężyła Magdalena Popławska – zdradził laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego z 1970 roku.
Aktorka zwyciężyła dzięki roli w debiucie Arkadiusza Jakubika, Prosta historia o miłości. Sama zainteresowana nie była obecna na uroczystej gali. Statuetkę odebrał w jej imieniu reżyser filmu. Laureatem nagrody publiczności został Jakub Gierszał za rolę w Sali samobójców.
Zobacz także: Filmy o miłości
Dlaczego nie odebrała nagrody?
Dlaczego laureatka, Magdalena Popławska, nie pojawiła się na gali osobiście?
- Magda nie może odebrać nagrody osobiście, bo gra dziś spektakl. Jako reżyser tej niezależnej produkcji cieszę się ogromnie z tej nagrody. Będą to prawdopodobnie jedyne pieniądze, które Magda za ten film dostanie** - żartował Arkadiusz Jakubik, odbierając wyróżnienie w imieniu aktorki.
To był trudny wybór
Trudny wybór, jaki stanął przed kapitułą przyznającą nagrody, tak wytłumaczyła Sonia Bohosiewicz:
- Staraliśmy się ocenić nie tylko role, ale także postawę, bo ta nagroda nosi imię Zbyszka Cybulskiego. Chcieliśmy wskazać na talent aktora, ale także na to, by wyznaczał pewne trendy w kinie. Ta nagroda jest wielkim wsparciem i daje dużo wiatru w skrzydła.
''Magdę kocha kamera''
Zachwytu nad aktorką oraz zaskoczenia nie krył również Arkadiusz Jakubik, reżyser filmu Prosta historia o miłości.
Zobacz także: Filmy o miłości
Oni również nie kryli wzruszenia
Także Agata Kulesza, która wręczała nagrodę publiczności Jakubowi Gierszałowi, nie kryła wielkiej radości i dumy:
- To jest bardzo ważna nagroda. Sama nominacja jest już prestiżowa. Oczywiście żadna nagroda nie gwarantuje drogi usłanej rolami. Zdarzył się rok, w którym było dużo dobrych, męskich ról i Jakub trochę przepadł, chociaż zagrał znakomicie. Stało się tak, że film dostał dużo nagród, natomiast Jakub, nie. Całe uwielbienie młodych widzów, do których film był skierowany odzwierciedla Nagroda publiczności im. Zbyszka Cybulskiego.
Sam zainteresowany również nie udawał wzruszenia.
*- Ogromnie dziękuję, bo ta nagroda jest od was dla mnie i tylko to się liczy *– tak aktor podkreślił znaczenie głosów, które publiczność oddała na niego w internetowym głosowaniu.
Królowa seriali
Magdalena Popławska* znana jest szerokiej publiczności *głównie za sprawą świetnie przyjętych ról serialowych.
Telewidzowie kojarzą ją przede wszystkim dzięki takim serialom, jak 39 i pół, Usta Usta czy cieszącym się szaloną popularnością Przepisie na życie, gdzie wciela się w Agnieszkę Kornatowską.
Ostatnim filmem z udziałem aktorki jest pełnometrażowy debiut, pt. Lęk wysokości, za który reżyser został uhonorowany Złotymi Lwami na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Data ogólnopolskiej premiery nie jest jeszcze znana.
Prestiżowa statuetka
* wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Główna idea założycieli, to wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. Pierwszym laureatem wyróżnienia został *Daniel Olbrychski.
Od 1969 r. do 1995 r. (z przerwami) Nagrodę przyznawało nieistniejące już pismo „Ekran”. W 2005 roku, po 10 latach przerwy, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wznowiła Fundacja „KINO” (wydawca miesięcznika „KINO”). Powołano Kapitułę Nagrody, która zatwierdza nominacje do Nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania corocznie powoływane Jury złożone z osobistości świata kultury.
Obok nagrody przyznawanej przez Jury, swoją nagrodę dla najlepszego aktora młodego pokolenia (wybranego również spośród nominowanych) przyznaje publiczność. Zdobywca Nagrody Jury otrzymuje statuetkę projektu wybitnego polskiego artysty, Pawła Althamera.
(gk/mf)