Trwa ładowanie...
d350gmi

Man for All Seasons, A

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
A Man for All Seasons to opowieść o władzy oraz rozterkach moralnych.
d350gmi
1
WP Film
Źródło: WP Film

A Man for All Seasons – opis

A Man for All Seasons to film telewizyjny z 1988 roku. Wyreżyserował go i zagrał w nim główną rolę Charlton Heston. Film A Man for All Seasons oparty jest na sztuce Roberta Bolta o tym samym tytule, która była wcześniej adaptowana do nagrodzonego Oscarem filmu z 1966 roku.

W filmie A Man for All Seasons pojawili się: wspomniany Charlton Heston jako Thomas More, Vanessa Redgrave jako jego żona Alice More, John Gielgud jako kardynał Thomas Wolsey, Martin Chamberlain jako Król Henryk VIII, Richard Johnson jako Książę Norfolk i Ray Kinnear jako narrator, Szary Człowiek.

A Man for All Seasons – fabuła

Henryk VIII chce rozwodu i szuka poparcia wśród arystokracji. Sir Thomas More kieruje się zasadami i zdrowym rozsądkiem, dlatego nie wie, czy powinien trzymać się swoich postanowień, czy poprzeć niemoralnego króla, który bez wyrzutów sumienia skazuje ludzi na śmierć za zdradę stanu i bez skrupułów nagina prawo do własnych potrzeb.

A Man for All Seasons – ciekawostki

Film A Man for All Seasons z 1988 roku dokładniej podąża za oryginalną sztuką, trwa pół godziny dłużej niż film z 1966 roku i można go uznać za bardziej teatralny od poprzedniej wersji, która dzieli Szarego Człowieka na kilka bardziej realistycznych postaci i pomija niektóre małe fragmenty sztuki.

Oryginalna produkcja Broadway miała swój debiut 21 listopada 1961 roku w ANTA Playhouse w Nowym Jorku i została zagrana 637 razy z udziałem Paula Scofielda.

W swojej autobiografii Charlton Heston mówi, że miał nadzieję zostać obsadzonym jako Thomas More w filmowej wersji sztuki Roberta Bolta, ale rolę dostał Paul Scofield, który występował w roli głównej w wersji Broadway'owskiej.

Charlton Heston i Vanessa Redgrave pojawili się wcześniej w sztuce Makbet w Los Angeles. Pomimo całkowicie odmiennych poglądów politycznych, dogadywali się całkiem dobrze.

A Man for All Seasons – nagrody i wyróżnienia

W 1989 roku Vanessa Redgrave, wcielająca się w postać żony Thomasa More'a, została nominowana do nagrody Złoty Glob w kategorii Najlepsza Aktorka w Miniserialu lub Filmie Telewizyjnym. Rok później Vanessa Redgrave wygrała CableACE Awards w kategorii Aktorka w Filmie lub Miniserialu.

Man for All Seasons, A
Tytuł oryginalny

Man for All Seasons, A

Gatunek

dramat historyczny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1988

Data światowej premiery

21.12.1988

Czas trwania

150 min.

Reżyser
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d350gmi
d350gmi
d350gmi