Trwa ładowanie...
d3jhdpe
Aktualności

Mary Harron kręci o Salvadorze Dalí

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mary Harron kręci o Salvadorze Dalí
(AFP)
d3jhdpe

Reżyserka filmu "American Psycho", Mary Harron, przygotowuje się do realizacji filmu o Salvadorze Dalím.

Projekt nosi tytuł "Dali And I" i opowie o życiu słynnego surrealisty. Podstawą dla scenariusza są wspomnienia napisane przez marszanda Stana Lauryssensa. Mary Harron nie tylko stanie za kamerą, ale także zajęła się scenariuszem.

Przypomnijmy, że ekscentryk z Katalonii od lat inspiruje filmowców na całym świecie. Do jego najsłynniejszych prac należą: "Ponure zabawy" (1929), "Trwałość pamięci" (1931), "Narodziny płynnych pragnień" (1932), "Płonąca żyrafa" (1935), "Kanibalizm jesieni" oraz "Przeczucie wojny domowej" (oba 1936). Oprócz malarstwa i rzeźbiarstwa parał się również literaturą. Napisał m.in. autobiografię "La vie secrete de Salvador Dalí" (1942) i "Dziennik geniusza" (1964). Nie stronił także od kinematografii. Z Luisem Bunuelem nakręcił dwa filmy surrealistyczne: "Pies andaluzyjski" (1928) i "Złoty wiek" (1931).

d3jhdpe

Stan Lauryssens dorobił się milionów na sprzedaży współczesnej sztuki, sprzedając jedynie prace Salvadora Dalí. Jak podkreśla w swoich wspomnieniach, obrazy nie zawsze pochodziły z legalnych źródeł. Jednak on nie dbał o to, tak długo, jak jego klienci przymykali oko. Lauryssens szybko jednak odkrył, że sam Dalí maczał palce w sprzedaży swych dzieł na czarnym rynku.

Harron ostatnio pracowała głównie dla telewizji. Jej ostatnie kinowe produkcje to "The Notorious Bettie Page" oraz "The Moth Diaries".

d3jhdpe

Podziel się opinią

Share

d3jhdpe

d3jhdpe