Trwa ładowanie...
d350gmi

Michael Emerson

Najnowsze informacje
4.7
(119 głosów)
Oceń:
d350gmi

Amerykański aktor, najbardziej znany z roli bezwzględnego Bena z kultowego serialu „Lost: Zagubieni”.

Michael Emerson urodził się w 7 września 1954 roku w Toledo w stanie Iowa. W 1976 roku ukończył kierunek Sztuki Teatralnej na Uniwersytecie Iowa. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku. Jednak, gdy nie mógł znaleźć pracy w żadnym z teatrów, został dorywczym ilustratorem dla takich gazet jak „The Boston Globe” i „The New York Times”. W 1986 roku przeprowadził się z pierwszą żoną do Jacksonville na Florydzie. Przez następnych siedem lat brał udział w lokalnych produkcjach.

W 1993 roku Emerson postanowił zrezygnować z kariery aktorskiej na rzecz stabilniejszej pracy, na przykład jako nauczyciel. Jednak ostatecznie wziął udział w Programie MFA (program szkolenia aktorów sponsorowany przez Uniwersytet Alabama), który pomógłby mu zaistnieć w środowisku aktorskim. W 1995 roku, gdy ukończył wspomniany kurs, Emerson wrócił do Nowego Jorku, by wziąć udział w corocznym Festiwalu Szekspirowskim.

W 1997 nastąpił przełom w jego karierze. Michael Emmerson zagrał w spektaklu 'Procesy Oscara Wilde'a' w roli Oscara Wilde’a. W kolejnych latach rozwijał karierę na deskach teatrów i w filmach kinowych. Zagrał m.in. w 'The Misanthrope' (1998) obok Umy Thurman, 'The Iceman Cometh' (1999) wspólnie z Kavinem Spacey. Wystąpił także u boku Kate Burton w 'Give Me Your Answer, Do!' i 'Hedda Gabler'. Wcielił się także w rolę seryjnego mordercy Williama Hinksa w serialu 'The Practice'. W pierwszej części 'Piły' wcielił się w postać Zepa Hindle. Rola ta przysporzyła mu popularności.

Michael Emmerson jest jednym z głównych aktorów serialu „Lost: Zagubieni”, gdzie wcielał się od 2005 do 2010 roku w postać Benjamina Linusa(po raz pierwszy pojawił się w drugim sezonie). Rola ta przyniosła mu w 2009 roku drugą już nagrodę Emmy, dla najlepszego aktora drugoplanowego. Od trzeciego sezonu serialu „Lost: Zagubieni”, to on jest lektorem specjalnych odcinków podsumowujących poprzednie sezony.

W 1998 roku Michael Emerson ożenił się po raz drugi - tym razem z aktorką Carrie Preston, którą poznał w teatrze w Alabamie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d350gmi
d350gmi
d350gmi