Michał Walkiewicz laureatem Nagrody im. Krzysztofa Mętraka

Michał Walkiewicz został laureatem XII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Polski Instytut Sztuki Filmowej objął patronat nad konkursem oraz wszystkie nagrody finansowe.

Michał Walkiewicz laureatem Nagrody im. Krzysztofa Mętraka
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

30.05.2008 15:20

Jury XII Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Piotr Chrzan, Paweł T. Felis, Jerzy Górzański, Marek Hendrykowski, Piotr Łazarkiewicz (przewodniczący), Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak, Jakub Socha, Andrzej Szpulak i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 76 uczestników, na posiedzeniu w dniu 27 maja 2008 r. postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł., otrzymał Michał Walkiewicz, największa osobowość krytyczno-filmowa w tegorocznym konkursie, który zachwycił jurorów przekornym i lekkim jednocześnie piórem, a przede wszystkim oryginalnym i wnikliwym spojrzeniem na kino, w którym widać pasję, inteligencję i poczucie humoru.

Jury postanowiło nie przyznawać w tym roku drugiej nagrody.

Nagrodę trzecią - po 2500 zł. - otrzymali ex aequo:

Marta Brzezińska- za precyzję, elokwencję i opanowanie trudnej sztuki pisania esejów. A także za oryginalne, imponujące erudycją i wnikliwością, odczytanie kina środkowoeuropejskiego.

Błażej Hrapkowicz - za elegancję stylu, doskonały warsztat, osobisty ton i odwagę w wygłaszaniu własnych sądów, co zaowocowało pracami wrażliwymi i wnikliwymi, wymykającymi się schematom i oczywistościom.

Łukasz Muszyński - za ostry, ale zdyscyplinowany styl, niepokorność myśli oraz emocje, jakie wzbudził wśród jurorów zwłaszcza jego tekst "Bezcelowe wędrówki młodej krytyki filmowej".

Nadesłano w tym roku - podobnie jak w latach ubiegłych - dużo prac, które ze względu na swój filmoznawczy charakter nie mieściły się w formule konkursu.

Jury postanowiło jednak wyjątkowo uhonorować wyróżnieniem specjalnym Kubę Mikurdę, którego teksty o sztukach wizualnych mają szansę ożywić w Polsce dyskurs teoretyczno-filmowy. Doceniając oryginalność, erudycję i twórcze inspirowanie się Lacanem czy Žižkiem, prac Kuby Mikurdy jury nie mogło jednak brać pod uwagę przy przyznawaniu głównych nagród.

Ponadto jury postanowiło wyróżnić: Marcina Adamczaka, Przemysława Kanieckiego, Piotra Prusinowskiego, Krzysztofa Świrka i Agnieszkę Wróblewską.

Patronat nad konkursem po raz drugi objęła pani Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a kierowana przez nią instytucja jest fundatorem wszystkich nagród finansowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)