Młodzi i Film
Od środy 20 października trwa w Koszalinie 23 Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Potrwa do 23 października.
Podstawowym celem festiwalu jest promocja twórców rozpoczynających swoją działalność artystyczną. Festiwal daje możliwość konfrontacji z widownią poprzez prezentację dzieła, a także poprzez udział w dyskusji „Szczerość za szczerość”.
22.10.2004 18:36
W trakcie festiwalu odbędą się dwa konkursy: konkurs filmów pełnometrażowych o Grand Prix Jantar 2004 oraz konkurs etiud o nagrodę Małego Jantara 2004. Ponadto w programie znalazły się pozakonkursowe pokazy debiutów filmowych oraz pokazy specjalne.
W pierwszym dniu Festiwalu wyświetlona zostanie „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego, a po projekcji planowane jest spotkanie z reżyserem.
Lista filmów konkursowych:
1. Przedmieście (Predmestje) – reż. Vinko Möderndorfer (Słowenia)
2. Zwyczajni ludzie (Malenkije lyudi) – reż. Nariman Turebayev (Kazachstan/Francja)
3. Klara i ja ( Clara et moi) – reż. Arnaud Viard (Francja)
4. Trio z Belleville (Les Triplettes de Belleville) - reż. Sylvain Chomet (Francja)
5. Okupacja, Misterium (Mysterium Occupation) - reż. Andrei Kudinenko (Białoruś)
6. Śpiące dziecko(L’enfant endormi) - reż. Yasmine Kassari (Maroko / Belgia)
7. Wszystko (Everything) - reż. Richard Hawkins (Wielka Brytania)
8. Rick – Reż.- Curtiss Clayton (USA)
9. Cud w Krakowie - reż. Diana Groo (Węgry/ Polska)
10. Ławeczka - reż. Maciej Żak (Polska)
11. SPAM - reż. Radosław Hendel (Polska)
12. Krew z nosa - reż. Dominik Matwiejczyk (Polska) 13. Katatonia - reż. Jacek Nagłowski
(Polska) 14. Szaleńcy - reż. Paweł Wendorff (Polska)
Przewodniczącym jury Konkursu Debiutów Filmowych jest Krzysztof Krauze. Oprócz niego w jury zasiedli: Grzegorz Lipiec - reżyser, Ewa Gawryluk – aktorka, Holm-Henning Freier – dyrektor Festiwalu DokumentArt w Neubrandenburgu (Niemcy), Petr Bok – reżyser (Czechy).
Konkurs Polskich Etiud Filmowych
Konkurs etiud odbędzie się w tym roku po raz drugi. Do konkursu mogły być zgłaszane filmy w reżyserii studentów szkół filmowych i telewizyjnych lub studentów wydziałów filmowych i telewizyjnych innych szkół wyższych, wyprodukowane po 1 października 2003 roku. Zgłoszono 28 etiud z czterech szkół!
Wyzwaniem i sprawdzianem dla twórców filmów i etiud konkursowych są tradycyjne już, często trwające do białego rana, spotkania z publicznością „Szczerość za szczerość”. Publiczność jest zwykle najsurowszym jurorem, a jej uznanie jest najcenniejszą nagrodą dla młodych twórców.
Organizatorami konkursu są: Miasto Koszalin, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Film Polski- Agencja Promocji, zaś honorowy patronat objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Na czele komitetu organizacyjnego stoi Stanisław Gawłowski, Zastępca Prezydenta Miasta Koszalina. Dyrektorem tegorocznej edycji Festiwalu jest Mariusz Raniszewski.