Trwa ładowanie...
dhn5hyk

Mój przyjaciel wróg

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
dhn5hyk

„Mój przyjaciel wróg” (tytuł oryg. Zaytoun) to francusko-brytyjsko-izraelski film dramatyczny z 2012 roku w reżyserii Erana Riklisa. Scenariusz napisał Nader Rizq, zaś muzykę skomponował Cyril Morin. Za produkcję odpowiadają Gareth Unwin oraz Fred Ritzenberg. Światowa premiera filmu miała miejsce w 2012 roku podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Jest rok 1982. Pilot izraelskiego myśliwca zostaje zestrzelony nad Bejrutem i schwytany przez bojowników z Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Do pilnowania jeńca zgłasza się 12-letni palestyński uchodźca Fahed. Chłopak nienawidzi Izraela, ale - skuszony obietnicą powrotu do Palestyny - pomaga pilotowi w ucieczce.

Chłopiec, który przez całe swoje życie słuchał idyllicznych opowieści o wiosce nazywanej przez jego dziadka prawdziwym domem, z czasów gdy Israel był jeszcze częścią Palestyny, czuje silne pragnienie powrotu do kraju przodków. Chce też zobaczyć drzewo oliwne, które hodował jego ojciec. Po oswobodzeniu więźnia, chłopiec połyka kluczyki do kajdanek, które Yoni wciąż ma na rękach, żeby mieć pewność, że nie zostanie oszukany. Yoni nie ma zbyt wielkiego wyboru – musi dotrzymać obietnicy, którą złożył Fahedowi.

Chłopiec i pilot wspólnie podążają przez rozdarty wojną Liban, zmierzając do granicy. Początkowa nieufność Faheda, którego ojciec zginął od izraelskiej bomby, przeradza się w niezwykłą przyjaźń.

W filmie „Mój przyjaciel wróg” w rolach głównych wystąpili: Stephen Dorff jako Yoni, Abdallah El Akal jako Fahed, Loai Noufi jako Aboudi, Ashraf Barhom jako bojownik OWP, Alice Taglioni jako Leclair, Tarik Kopty jako Seedo, Mira Awad jako Im Ahmed, Ashraf Farah jako Khaled, Morad Hassan jako Rami.

Mój przyjaciel wróg
Tytuł oryginalny

Zaytoun

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2012

Data światowej premiery

28.06.2013

Czas trwania

107 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhn5hyk
dhn5hyk
dhn5hyk